Hakkının Peşinde Koşan Müthiş Bir Polisiye: “Happy Valley” I Kaya Heyse

 Hakkının Peşinde Koşan Müthiş Bir Polisiye: “Happy Valley” I Kaya Heyse

[highlight]Happy Valley, son zamanlarda izlediğim en ilginç polisiyelerden biri. Ufak bir İngiliz kasabası (hatta köyünde) geçen dizi, Catherine Cawood’un (Sarah Lancashire) hikâyesini anlatıyor. Karanlık bir dizi Happy Valley. Tanık olacağınız şiddeti, başka dizilerde o kadar kolay göremezsiniz. Şiddet korkutucu çünkü gerçek gibi. Zaten sizi diziye bağımlı hale getirecek olan da bu evet ya, olabilir bunlar hissi. Görmezden gelinen bir dizi Happy Valley. Mutlaka ama mutlaka izleyin…[/highlight]

Happy Valley bir adam kaçırma, cinayet, işkence ve bitmeyen şiddet hikâyesi. Bu kadar küçük bir kasabada bu kadar kötü şeyler olur mu demeyin. Kötülük, gözlerden ırak, herkesin birbirini tanıdığı ortamlarda daha çabuk kök salar ve günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olur.

Kahramanımız Catherine, bir işadamının kızının kaçırılması olayını araştırmaya başlar. Kaçıranlardan biri, Tommy’dir (James Norton.) Tommy, Catherine’in eski damadıdır ve kadın onu kızının intiharından sorumlu tutmaktadır. Kızının intiharının etkisindedir Catherine hâlâ. Acı çekip yas tutmaya devam etmektedir çünkü adaletin yerini bulmadığını düşünmektedir.

Bir “Fargo” veya “Broadchurch” değil

Hemen belirteyim; BBC’nin önemli senaryo yazarlarından Sally Wainwright imzasını taşıyan Happy Valley, bir Fargo ya da Broadchurch kesinlikle değil. Fargo‘daki absürt mizah burada yok. Happy Valley, Broadchurch gibi bir “Kim yaptı?” dizisi de değil. Suçluyu daha ilk bölümden itibaren biliyoruz. Suçlular ve onları arayanlarla eşit derecede zaman geçiriyoruz. Karakterler işlenirken daha karmaşık hale geliyor ve 2. sezonu da içine kattığınızda, iyi ve kötü kavramları arasındaki ayrım grileşiyor.

Dizideki şiddet korkutucu çünkü gerçek gibi

Dizinin yıldızı tabii ki Catherine. Kitabına uygun hareket eden, yaptığı işe inanan sert bir polis ama onu sevmemizin nedeni polisliği değil, sorunlu aile üyeleriyle etkileşiminde izleyiciye yansıttığı duygusal karmaşıklık. Eroin bağımlılığından yeni kurtulan kız kardeşi Clare ile harika diyalogları var dizi boyunca. Torununa duyduğu sevgi içinizi ısıtıyor. Catherine Cawood, son yıllarda TV için yazılmış en iyi karakterlerden biri. Onun karşında kötü adam olarak yer alan Tommy ise tam bir narsisist, daha da ötesinde bir canavar. Tommy’den, onu ilk gördüğümüz kareden itibaren nefret etmeye başlıyoruz ama karakterler öylesine iyi örülmüş ki, onlara önyargıyla yaklaşacağımızın farkında sanki. Bölümler ilerledikçe hatta 2. sezonda kötü diye bildiklerimizin bile farklı yönleriyle karşılaşıyoruz.

Catherine ve Tommy…

Happy Valley karanlık bir dizi. İlk sezonun 3. ve 4. bölümlerinde tanık olacağınız şiddeti başka dizilerde o kadar kolay göremezsiniz. Şiddet korkutucu çünkü gerçek gibi. Zaten sizi diziye bağımlı hale getirecek olan da bu evet ya, olabilir bunlar hissi. Dizide merak ettiğimiz, suçu kimin işlediği değil (onu zaten biliyoruz çünkü), karakterlerin başına ne pahasına, nelerin geleceği.

Dışarıdan başka, içeriden…

Dizinin görselliği en az hikâyesi ve oyunculukları kadar iyi. Olayların geçtiği kasaba, nefis bir doğanın içine kurulmuş. Yemyeşil vadiler, nehirler… Her şey bolluğun simgesi ama kamera kasabanın içine girdiğinde yeşillikten, gökyüzünün maviliğinden bir eser kalmıyor. Güzelliklerin yerini puslu bir hava ve sanki bin yıldır var olan bir umutsuzluk hissi alıyor. Bu ortamda olaylar hızla gelişiyor, nefes almamıza bile izin vermiyor. Her iki sezonun ilk bölümlerine girişler de enfes. Sezon 1/1’de Catherine, bir uyuşturucu bağımlısını intihardan vazgeçirmeye çalışıyor. Sezon 2/1’deyse Catherine’in yardımına bu kez bir koyun muhtaç oluyor. Bizi biraz gülümseten bu girişlerin ardından karanlık bir sis tüm kasabaya çöküyor yine ve cesetler arka arkaya dizilmeye başlıyor.

İngilizler bu işi biliyor

İngilizler bu işi gerçekten iyi yapıyor. Kafamıza vura vura daha iyi televizyon dizisi nasıl çekilir‘i hepimize öğretiyorlar. Dizileri İngilizler çekmese bile aktörleri çoğunlukla İngiliz oluyor ama Happy Valley’nin bize verdiği temel ders şu: Etki yaratmak için 22 bölümlük sezonlara ihtiyaç yok. Happy Valley‘nin toplam süresi, sadece 6 saat. İçinde her şey var.

2014’te BBC’de ilk sezonu yayınlandığında sadece İngiltere’de etki yarattı. 1 yıl sonra BAFTA kazandı. 2016’daysa en az ilki kadar iyi 2. sezonu yayınlandı. Merakla beklediğim 3. ve muhtemelen son sezonu, 2019’da bizlerle olacak.

Görmezden gelinen bir dizi Happy Valley. Mutlaka ama mutlaka izleyin. Hakkını verin…

Bu yazı, Episode Dergi’nin 8. sayısında yayımlanmıştır…

Benzer İçerikler