Joan Yago, Yeni Metin Festivali’nde

   Joan Yago, Yeni Metin Festivali’nde

  GalataPerform’un bu yıl onuncusunu düzenlediği Yeni Metin Festivali‘nde tiyatroseverler, Institut del Teatre de Barcelona oyun yazarlığı ve yönetmenlik derecesine sahip, La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago ile bir araya geliyor.

  GalataPerform tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin ilk oyun yazarlığı festivali olma özelliğini taşıyan Yeni Metin Festivali, bu yıl onuncu kez tiyatroseverlerle buluşuyor. 1 Kasım’da başlayan festival, 28 Kasım’a dek #TiyatroylaNefesAlıyoruz sloganıyla seyirci ve tiyatrocuları bir araya getiriyor. Festival kapsamında tiyatro sanatının farklı alanlarında önemli isimlerle atölyeler, oyun okumaları, söyleşiler gerçekleşiyor. Bu yıl hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak gerçekleşen festivalde, La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago da İstanbul’da ağırlanıyor.

  Joan Yago kimdir?

  Institut del Teatre de Barcelona oyun yazarlığı ve yönetmenlik derecesine sahip, oyun yazarı, senarist ve yönetmen La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago20 Kasım’da BAU Konservatuvar’da Yeni Metin Atölyeleri kapsamında bir atölye gerçekleştirecek. Yago21 Kasım’da BAU Konservatuvar Pera Sahnesi’nde Fairfly oyununun okuma tiyatrosu ve söyleşine katılacak.

  Küçükken çizgi film mucidi ve yaratıcısı olmak isteyen Yago, oyunculuk eğitiminin ardından yazarlığa adım attı. Yago’nun yazdığı oyunlar şöyle: Entrevistes breus amb dones excepcionals, Fairfly, You say tomato (2016 Serra d’Or Ödülü), Un Lloc Comú (2014 Ciutat d’Alzira Ödülü), Bluf (2014 Quim Masó Ödülü), Sobre el fenomen de les feines de merda, Aneboda, La Nau dels Bojos (2012 Adrià Gual Ödülü), L’Editto Bulgaro, Martingala, No sóc Dean Moriarty o Feísima enfermedad y muy triste muerte de la reina Isabel I (2010 Escènia Ödülü).

  Benzer İçerikler