Kemanın Teli Koptu, Gönlümün Yayları Gevşedi

   Kemanın Teli Koptu, Gönlümün Yayları Gevşedi

  Yasemin Şefik’in bu Ada Masalı şarkıları incelemesi Episode’un Haziran dijital sayısında yayımlanmıştır.

  Ve yaz geldi. Yazlık diziler teker teker yayına girmeye başladı. Aşk, kumsal, turuncu, çiçekli elbiseler, bağrı açık gömlekler ekrana düştü. Bir nevi cemre gibi. Yazın gelişini anlamak için TV ya da dijital platformlara baktığınızda gözünüze ilk bu kareler gelecek. Bütün kış ağır bir psikolojik hikâye serisinin içindeydik. Sadakatsizin peşine düştük, Alev Alev yandık, Kırmızı Odalardan çıkamadık, Masumduk ama apartman değildi, Çukura saplandık, Sen çal kapımı dedik orada da hafızamızı kaybettik, Teşkilat kurduk… falan falan. Tüm bu hikâyelerin ortak konusu “kemanlar” olarak kulağınızda kaldı. Nedir bu derseniz, izlediğimiz ana sezon işlerde gerilim vardı, gerilim varsa “Ver yaylıları, ver kemanı…” Ki öyle oldu biz de yaylı müziklerle çevriliydik. 

  Ayça Ayşin Turan ve Alp Navruz’la Ada’da Survivor AŞK ile karşınızdayız

  Yaz dizileriyle beraber kemanın teli koptu, gönlümüzün yayları gevşedi. Artık akustik gitarlar, tropikal soundlar kulağımızda. Yazlık dizi kategorisinde hayatımıza giren Sen Çal Kapımı daha önceki yazılarımda da belirtmiştim, romantik-komedi dizi türüne farklı bir müzik akışı getirdi. Hatta şu an birçok dizinin referans duyumu diyebilirim. Tolan Shaw‘un “Gold” şarkısı bile buradan iyi yükseldi. Sonrasında ise bu yaza bakarsak önümde güzel örnekler var. Mesela Ada Masalı dizisi. 

  Ayça Ayşin Turan ve Alp Navruz başrolünde mis gibi yaz işi. Kızımız şehirden, oğlumuz adadan. 

  Ada Masalı

  Kızımız plazada, oğlumuz zeytin fabrikasıyla uğraşıyor. Çatışması, entrikası var. Ancak ikilimiz iyi insanlar. Renkler sıcak, tiril tiril bir yaz ekranda. Müziği de sürprizli. Cem Öget ve Murat Güneş’in dizi işlerindeki takım çalışmaları kendini fark ettiriyor. İkisinin de imzasını hissediyorsunuz. “Çift Gökkuşağı” şarkısı yine bu takım çıkarmış. Buray da seslendirmiş. Dizi vesilesiyle müzikseverlere bir şarkı çıkarmışlar diyebilirim. 

  Ada Masalı dizisinin genel temaları sıcak, akustik gitarla işlenmiş akışı hikâyeyi coşturuyor. Adaya gidiyorsunuz. Dizi İzmir, Sığacık’ta çekiliyor. Ancak Kırlangıç Adası aslında Yunanistan’a bağlı. Şeytan adalarının bir parçası. Bir İzmirli olarak belirteyim. Pasaportsuz yola çıkmayın!

  Ayça Ayşin ve Alp Navruz dans sahnesinde çalan şarkı; “Canım Seninle Olmak İstiyor” Özdemir Erdoğan. Yine ilk bölümde çalan ve bu ne güzel bir tını nedir bu şarkı derseniz, “Rengarenk Ormanlar”, Çağan Şengül ve Işıl Ayman şarkısı.

  Dizilerde Çalan Şarkılar – TOP 5

  1. Ege Can Sal – Başa Sar ( Sen Çal Kapımı / Fox TV)

  2. Aslı Demirer – Baht Oyunu (Baht Oyunu / Kanal D)

  3. Buray – Çift Gökkuşağı / Cem Öget & Murat Güneş (Ada Masalı / Star TV)

  4. Nova Norda – Kuzeye Kaç (Cam Tavanlar / Show TV)

  5. Serra Artürk – Fırtınalar “Cover” ( Aşkın Tarifi / Kanal D)

  Benzer İçerikler