Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi Başvuruları Başladı

 Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi Başvuruları Başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar 2021 “Film Geliştirme Atölyesi” başvuruları başladı.

Köprüde Buluşmalar, 16. yılında Anadolu Efes’in desteği ve TRT’nin katkılarıyla Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor.

“Film Geliştirme Atölyesi” sinemacılara yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanak yaratırken ortak yapımlar için de zemin hazırlamayı amaçlıyor.

“Film Geliştirme Atölyesi”, seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriyor. Bu yüzden belgesel, tür sineması (korku, fantastik) çocuk ve komedi filmleri gibi farklı türlerde disiplinlerarası ve hibrid projelere açık çağrı yapıyor.

Köprüde Buluşmalar “Film Geliştirme Atölyesi”ne Türkiye’den seçilen projelerin yönetmen, senarist ve yapımcıları, “Komşular” platformuna seçilen uluslararası projelerin ekipleriyle birlikte ön hazırlık ve sunum teknikleri eğitimi alacak. Buna ek olarak senaryo, prodüksiyon, dağıtım ve pazarlama üzerine kapsamlı bir çalışma yapacaklar.

Proje ekipleri, uluslararası yapımcı, dağıtımcı, festival ve fon temsilcileri ve yayın kuruluşlarla yaptıkları toplantılarda işbirliklerinin ilk adımlarını atacak. Ayrıca projelerini uluslararası sinema profesyonellerinden oluşan jüriye sunma şansını yakalayacaklar.

Köprüde Buluşmalar “Film Geliştirme Atölyesi”, 8-9 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlenecek. Başvurular ise 21 Aralık 2020’de sona eriyor. 

Köprüde Buluşmalar

Köprüde Buluşmalar 2020’de ne olmuştu?

Daha önce Köprüde Buluşmalar atölyelerine katılan birçok film ilk gösterimlerini seçkin festivallerde yaptı. Bunlar arasında Hayaletler (Azra Deniz Okyay), Af (Cem Özay), Av  (Emre Akay), Bir Nefes Daha (Nisan Dağ), Kumbara (Ferit Karol), Miss Holokost Survivor (Eytan İpeker), Dirlik Düzenlik (Nesimi Yetik) ve Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island (Serdar Kökçeoğlu) var.

2020’de “Film Geliştirme Atölyesi”ne katılan projelerden Aniden (Melisa Önel) Cinelink Ortak Yapım Marketi’nden ARTEKINO Ödülü ile döndü. Agoni (Ali Vatansever) Mediterrenean Film Institute’ün senaryo atölyesine ve Güzel Bir Gece (Ozan Yoleri) Torino Film Lab Next’e katıldı. O Yaratıklardan Biri projesinin yönetmeni Ali Özkul IDFA Akademi’ye, yapımcısı Fırat Sezgin ise Jihlava Belgesel Film Festivali’nin Emerging Producers bölümüne seçildi.

Aniden (Melisa Önel) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklendi.

Komşular Platformu projelerinden Chronicles of a Winter: Tehran, 1979 Sunny Side of the Doc ve Cinephilia Bound Cannes 2020’ye katıldı.

Benzer İçerikler