Kundura Sinema Ekranlarında İki Yeni Belgesel Film

 Kundura Sinema Ekranlarında İki Yeni Belgesel Film

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘da bu hafta iki belgesel film gösterime giriyor. Bu belgeseller, Mısır ve Rusya’da muhafazakârlığın dayattıklarıyla değişim ve özgürlük arzusu arasında sıkışıp kalmış kadınların hayatlarını konu alıyor.

İsviçreli yönetmen Julia Bünter imzalı Fiancées / Nişanlılar, sosyal geçmişleri ve dini mezhepleri farklı Mısırlı üç kadını evliliğe giden uzun ve karmaşık yolda yakın çekim takip ediyor. Rusyalı yönetmen Alina Rudnitskaya’nın ülkesinden üç kadını yedi yıl boyunca izlediği School Of Seduction / Baştan Çıkarma Dersleri, ‘tercihen zengin adamlar’ı baştan çıkarmanın yollarının öğretildiği bir kursa giden üç kadının yaşadıklarını anlatıyor. 14 Mayıs Cuma günü sınırlı kontenjanla gösterime girecek olan filmler, Türkiye’de ilk kez Kundurama’da seyirciyle buluşacak ve 30 Mayıs’a dek İngilizce ve Türkçe altyazı seçenekleriyle, ücretsiz izlenebilecek.

Kundura

Arap Baharı’nın gençleri

Dünya prömiyerini 2019’da Visions Du Réel’in Ulusal Yarışma’sında yapan ve Tirana Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü, Mumbai Film Festivali’nden de En İyi Kurgu Ödülü’nü kazanan Nişanlılar, sosyal geçmişleri ve dini mezhepleri farklı Mısırlı üç kadının evliliğe giden uzun ve karmaşık yolda yaşadıklarını anlatıyor.

Bu üç kadının düğün hazırlıklarını kaydedebilmek için 2015’te Cenevre’den Kahire’ye taşınan Julia Bünter, 2011’de Arap Baharı’nın simgesine dönüşen Tahrir Meydanı isyanı ve 2013’teki askeri darbe başta olmak üzere çok sayıda siyasi, kültürel ve ekonomik çalkantı yaşayan günümüz Mısır toplumunu, nüfusun yüzde 60’ını oluşturan gençlerin sorgulamaları eşliğinde keşfe çıkarıyor. Gençlerin değişim ve özgürlük arzuları ile muhafazakâr toplumun onlardan bekledikleri arasında sıkışıp kalmış hayatlarını yargıya dönüştürmeden anlatmayı seçen Bünter, kahramanlarını olabildiğince yakın çekim izleyerek, devrimin Mısır orta sınıfı içinde yol açtığı değişimi incelikle ve samimiyetle anlatmayı başarıyor. 

“Zengin koca bulma” dersleri

Rus yönetmen Alina Rudnitskaya’nın ülkesinden üç kadını yedi yıl boyunca izlediği belgeseli Baştan Çıkarma Dersleri ise, ‘tercihen zengin’ erkekleri baştan çıkarmanın yollarının öğretildiği bir kursa giden 30’larındaki üç kadına odaklanıyor. Başarılı olmanın zengin bir kocaya sahip olmakla eşdeğer tutulduğu Rusya’da yaşayan Lida, Vika ve Diana adlı kadınlar, “güven, para ve sonsuz mutluluk”un üçüne birden ulaşmak için gittikleri bu kursta, asıl istedikleri şeyin ne olduğunu da sorgulamaya başlıyorlar. 

Zürih, DOC NYC, Sidney, CPH: DOX festivallerinde gösterilen film, ülkedeki arkaik cinsiyet rollerinin trajikomik portresini çizerken, bir yandan da Putin Rusyasında kadın özgürlüğünün önündeki engelleri rahatsız edici gerçeklerle gözler önüne seriyor.

Nişanlılar ve Baştan Çıkarma Dersleri filmlerini 14 Mayıs-30 Mayıs tarihleri arasında Kundurama’da orijinal dilinde, İngilizce ve Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler