Mavi Gelecek Belgeseli, Akdeniz’in Dönüşümüne Işık Tutuyor

 Mavi Gelecek Belgeseli, Akdeniz’in Dönüşümüne Işık Tutuyor

Yenilenebilir enerji, sürdürülebilir turizm ve balıkçılık: Mavi Gelecek belgeseli, hayatı, mesleği ve geleceği denize ve denizin korunmasına bağlı üç genci konu alıyor. WWF Akdeniz Girişimi, Marina, Rania ve Simone’un deneyimlerinden hareketle yeni fikirler, teknolojiler ve yaklaşımlarla mavi ekonomiyi canlandırmanın yollarını gösteriyor.

Mavi Gelecek, 2 Aralık Perşembe 14.30 ve 4 Aralık Cumartesi 12.45 seanslarında online olarak gerçekleştirilen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde ve 3 Aralık Cuma 18.00’de Ankara Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Tüm dünyada “net sıfır emisyon” hedefine ulaşmak için karbonsuz ekonomiye geçişin yol haritaları çıkarılırken, WWF’in Akdeniz Girişimi (MMI) Mavi Gelecek belgeseli ile Akdeniz’in mavi dönüşüm potansiyelini ortaya koyuyor. Belgesel, Hırvatistan, Tunus ve İtalya’dan Akdenizli üç gencin balıkçılık, turizm ve enerji sektörlerinde daha sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirmek için tutku, bilgi ve becerilerini kullanmanın yolunu buluş hikâyesini anlatıyor.

Mavi Gelecek belgeselinin kahramanları ile özel söyleşi

Mavi Gelecek, WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) girişimleri ile ülkemizde de izleyiciyle buluşacak. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali programına alınan belgesel, 2 Aralık Perşembe 14.30 ve 4 Aralık Cumartesi 12.45 seanslarında surdurulebiliryasam.net adresinde çevrimiçi gösterilecek. Filmlerin içerikleriyle ilgili konularda çevrimiçi yan etkinliklere de ev sahipliği yapan festival çerçevesinde ayrıca 2 Aralık’taki gösterimin ardından belgeselin ana kahramanları Rania, Simone, Marina’nın katılımları ile bir söyleşi düzenlenecek. Söyleşinin kolaylaştırıcılığını WWF-Türkiye Deniz ve Yaban Hayatı Programları Müdürü Ayşe Oruç üstlenecek. Mavi Gelecek, 3 Aralık Cuma günü de, saat 18.00’de, Ankara’da, Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde ücretsiz olarak gösterilecek.

Mavi Gelecek

Belgeselin kahramanlarından Marina, aşırı avlanma nedeniyle stokları azalan Norveç ıstakozu konusunda bilimsel veriler toplayan ve stokların yönetilmesi ve eski haline getirilmesi için balıkçılarla çalışan bir deniz biyoloğu. Rania, yerel ekonomileri ve gelenekleri desteklemek için Tunus’un kuzey kıyılarında ekoturizm uygulamalarını hayata geçiren bir girişimci; Simone ise İtalya’da dalgaları ve akıntıları kullanarak yeni bir yenilenebilir enerji türü geliştirmeye çalışan bir mühendis.

Mavi Gelecek belgeseli, üç gencin deneyimlerinden hareketle, doğayı koruyan yeni fikirler, teknolojiler ve yaklaşımlarla havza ekonomisinin canlandırılması için Akdeniz’in sahip olduğu potansiyele dikkat çekiyor. Marina, Rania ve Simone, Akdenizli gençleri, yerel ve ulusal yöneticileri, karar alıcıları, işletmeleri ve kurumları, Akdeniz’i korumak ve bölgede mavi ekonomiyi canlandırmak için birlikte çalışmaya çağırıyor.

Ayşe Oruç: ‘Akdeniz hakkında alışılmışın dışında bir hikâye’

WWF-Türkiye Deniz ve Yaban Hayatı Programları Müdürü Ayşe Oruç belgeseli şu sözlerle anlatıyor: “Mavi Gelecek, Akdeniz ve Akdenizliler hakkında, alışılmışın dışında bir hikâye anlatıyor.  Elbette ana temamız denizlerimizin korunması ama bu kez yenilikçilik, teknoloji kullanımı ve toplumsal refah pencereleri de aralanıyor. Hem Akdeniz’in geleceği hem de geçim kaynakları Akdeniz’e bağlı kıyı toplulukları için gereken çözümler, aslında elimizin altında. Mavi dönüşüme ışık tutan belgesel, mavi ekonomi, yenilenebilir enerji, sürdürülebilir balıkçılık, ekoturizm, düşük karbonlu taşımacılık gibi seçenekleri gündeme getiriyor.”

Yapımcılığını ve dağıtımını WWF ve COGITO Projesi’nin üstlendiği Mavi Gelecek, WWF Akdeniz Deniz Girişimi tarafından hazırlanan kolektif bir belgesel.

Benzer İçerikler