‘Sen Ben Lenin’, Dünya Prömiyerini 43. Moskova Film Festivali’nde Yapıyor

   ‘Sen Ben Lenin’, Dünya Prömiyerini 43. Moskova Film Festivali’nde Yapıyor

  Yönetmen Tufan Taştan’ın, senaryosunu Barış Bıçakçı ile birlikte yazdığı Sen Ben Lenin filmi dünya prömiyerini yapıyor. Taştan’ın bu ilk uzun metraj filmi 22-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 43. Moskova Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak.

  Yönetmen Tufan Taştan, 2010’dan beri kısa filmleriyle birçok ödül kazandı. Tufan Taştan’ın ilk uzun metraj filmi Sen Ben Lenin, dünyanın köklü festivallerinden 43. Moskova Film Festivali’nde ilk kez sinemaseverlerin karşısına çıkacak. 

  Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya kıyılarında bazı Lenin heykelleri denize atılmıştı. Bunlardan birinin 2000’li yıllarda Düzce’nin Akçakoca ilçesinde karaya vurmasıyla yaşananlar çok konuşulmuş ve dünya basınında geniş yer bulmuştu. Şimdi de bu olay Sen Ben Lenin’le bir sinema filmine konu oluyor.

  O Lenin heykeli, bugün Akçakoca Belediyesi’ne ait bir depoda kaderine terk edilmiş halde bekliyor. Ancak yönetmen Tufan Taştan ve senarist-yazar Barış Bıçakçı’nın “Lenin heykeli kasabanın meydanına dikilseydi ne olurdu?” sorusuyla heykel, filmde yeni bir ‘hayat’ buluyor. 

  Sen Ben Lenin‘in yapımcılığını İstanbul Digital (ID) Film ve Yapım-eki üstleniyor. Film, dünya prömiyerini gerçekleştireceği Moskova Film Festivali’nin Russian Trace bölümünde 24 Nisan Cumartesi günü gösterilecek. Fiziksel olarak düzenlenecek festivalde filmin sunumunu program direktörü Kirill Razlogov yapacak. Yönetmen Taştan da gösterimin ardından izleyicilerin sorularını cevaplayacak. 

  Yaşanmış bir hikayeden uyarlanan bu polisiye – kara mizahın başrollerini Barış Falay ve Saygın Soysal paylaşıyor. FilmdeMelis Birkan, Serdar Orçin, Nur Sürer, Salih Kalyon, Hasibe Eren, Özgür Çevik, Şerif Erol, Binnur Kaya, Mustafa Kırantepe, Serkan Keskin, Nazlı Bulum, Murat Kılıç, Sarp Aydınoğlu, Barış Yıldız, Sarp Akkaya, Necip Memili, Bige Önal ve Utku Çakar da rol alıyor. Filmde Türkiye’nin önemli yönetmenlerinden Özcan Alper, Pelin Esmer, Emin Alper, Çiğdem Vitrinel ve Vuslat Saraçoğlu gibi isimler ise konuk oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. 

  Müzikleri Barış Diri’ye ait olan filmin şarkısı Edip Cansever’in “Mendilimde Kan Sesleri” adlı şiirinden bestelendi. Şarkıyı Seyyal Taner seslendirdi.

  Benzer İçerikler