Son Zamanların En Sevilen Yabancı Dizi Jenerikleri

 Son Zamanların En Sevilen Yabancı Dizi Jenerikleri

İyi bir diziyi iyi yapan özelliklerin olmazsa olmazlarından birisi de açılış jenerikleri ve müzikleridir kuşkusuz. Özellikle de dizinin konseptine, atmosferine uygun olan ve jeneriği bile sürekli başa alıp izleten/dinleten jeneriklere sahip olan yapımların daha çok izlendiği kimsenin gözünden kaçmamıştır. İşte son zamanlarda jenerikleri ve jenerik müzikleri ile dikkatimizi çeken en iyi dizilerden küçük bir derleme. Siz de kendi favorilerinizi yorum olarak eklemeyi unutmayın.

Westworld

Hem HBO’nun son bombası, hem de 1973 tarihli ilk filmin yeni uyarlaması olarak bir yanda “Yeni Game of Thrones mu?”, diğer yanda “Çok uzun ömrü yok,” diyenlerin tartışmalarına sahne olan Westworld’ün macerası nereye gider, kestirmek zor. Fakat jeneriğin kalitesini göz ardı etmek imkansız.

Game of Thrones

Üzerine söylenecek bir şey olmadığı kadar aslında söylenebilecek çok şey var. Hiç kuşkusuz tüm zamanların en iyi dizi jenerik müziğine ve jeneriğine sahip olan yapımlardan olan Game of Thrones, dizideki gelişmelere bağlı olarak jenerikteki üç boyutlu dinamik haritayı da güncelliyor.

The Walking Dead

En uzun soluklu dizilerden olan Walking Dead, yeni sezon onayını da geçtiğimiz günlerde almıştı. İşte dizinin 6.sezonuna kadar kullandığı jeneriklerinin tekmili birden:

True Detective

Daha ilk sezonuyla kültleşen, ikinci sezonuna dair eleştiriler çoğunlukla olumsuz olsa da her iki sezon için müziklerin ve jeneriğin unutulmaz olduğu True Detective, özellikle üst üste bindirilen görseller tekniğini de bir anlamda “markalaştırmış” oldu. İşte ilk sezon açılışı; parça The Handsome Family’den “Far From Any Road”…

Unbreakable Kimmy Schmidt

Netflix’in unutulmaz komedilerinden olan Unbreakable Kimmy Schmidt’in jeneriği de bağımlılık yapan bir parçaya sahip.

Jessica Jones

Marvel ve Netflix işbirliğinin güzide eserlerinin her biri gibi (aşağıda da görmeye devam edeceğiz) jeneriği ve müziği ile ayrı bir güzellik olan Jessica Jones da bu listede olmazsa olmazdı.

Manhattan

WGN America’nın başarılı draması Manhattan’ın el çizimleriyle güçlendirilmiş tipografik jeneriği ve müziği, 2014’te Emmy ödülünü kazanmıştı.

Vikings

History’nin dünya çapında çok izlenen dizisi Vikings, dizinin atmosferini tamamlayan jeneriği ve özellikle de müziği ile dikkat çekiyor. Fever Ray’e ait olan parçanın adı “If I Had a Heart”…

Daredevil ve Luke Cage

Marvel ve Netflix ortaklığına torpil yapmış gibi olmayalım, fakat Jessica Jones başlığında da belirttiğimiz üzere açılış jenerikleri itibariyle son derece başarılı olan yeni dönem süper kahraman dizilerinde özellikle Luke Cage’in bütün soundtrack’i daha uzun yıllar konuşulup dinleneceğe benziyor.

Kaynak: WhatCulture.com

Benzer İçerikler