Yüsra Geyik Episode Okurları İçin Öneriyor

 Yüsra Geyik Episode Okurları İçin Öneriyor

Episode yazarları, editörleri, oyuncular, senaristler, yönetmenler, her gün sizin için kitap, film, dizi, program, aktivite, aplikasyon öneriyor.

“Arka Sokaklar” dizisinde Zeliha Çoban karakterine hayat veren Yüsra Geyik, Episode okurları için önerdiği dizi, film ve kitapları sıraladı.

Diziler

Succession (2018- )
2. sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. Taht oyunları 🙂 İçindeyken nasıl içinden çıkılmaz olan ama uzaktan bize nasıl da büyük görünen o hayatların küçük hesaplarını izliyoruz.

Freud (2020)
En son izlediğim dizi. Israrla tavsiye ederim. Büyük merakla soluksuz gitti. Çok kuvvetli görsel anlatımlar vardı.

Sense8 (2015-2018)

Kurgusu, devamlılığı, çekilebilirliği, takibi, prodüksiyonu inanılmaz zor bir iş. Oyuncuların duygu devamlılığı inanılmaz. Kurgu çok başarılı. Hiçbir doğaüstü efekt yok ama doğaüstü olaylar sana çok güzel geçiyor. Bu sebeple favorilerimden.

After Life (2019- )
Bir arkadaşımın önerisi üzerine izledim. Ricky, yaptığı oyunculukla sizi aslında o adam mı tereddütünde bırakıyor. Güzel bir hikâye ve sade bir anlatım.

Unorthodox (2020)
Yeni bir mini dizi. Ben de yeni izledim. Tek seferde bitirdim. Başka bir kültürü tanıtması açısından çok değerli.

Filmler

The Man Who Killed Don Quixote (Terry Gilliam, 2018)
Oyun içinde oyun. Shakespeare’in dediği gibi, “Dünya bir sahne…” Hikâyedeki gerçeküstülük, anlatımdaki normallik -olağanlık- seni bir şekilde inandırıyor duruma. Her türlü “Don Quixote”luğa parmak basıyor. Ve şahane oyunculuklar izliyoruz.

Across the Universe (Julie Taymor, 2007)
Sanırım ben, göremediğim taraflardan bana gösterilen her türlü insan duygusunu izlemeyi de okumayı da seviyorum. Film olmanın hakkını veren renkleri, hareketleriyle ve tabii ki müzikleriyle bizi kendisine âşık etmiştir 🙂

Devil’s Advocate (Taylor Hackford, 1997)
İlk izlediğimde oldukça küçüktüm. Çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Hâlâ aklıma hareket eden o tablo gelir. Şahane bir anlatım, hikâye… İzlerken dudak ısırtan oyunculuklar…

The Darjeeling Limited ( Wes Anderson, 2007)
Wes Anderson’ın yaptığı her işe hayranım. Çektiği reklamları bile tekrar tekrar izliyorum. Wes, görüntüdeki asimetrik yaklaşımıyla bize her kareyi bir tablo gibi izletiyor. Ama bunun yanında bakış açısı 🙂 Yine yine yine… Bize farklı bir dünyanın kapılarını açıyor.

The Great Gatsby (Baz Luhrmann, 2013)
Seni seviyoruz Leonardo 🙂 Gatsby, bildiğimiz bir hikâye ama her dönemde izlenebilecek güçte. Ben bu filmi seviyorum. Sekans sekans izliyorum. Nerede bir video bulsam takılıyorum. İzlemeyen varsa tavsiye ediyorum.

 

Kitaplar

Mirdad’ın Kitabı, Mikhail Naimi
Deliler gibi Osho okuduğum dönemde, sıkça “kitapların kitabı” diye bahsettiği ve oldukça merak ettiğim bir kitaptı. Bitmesin diye yavaş ve tekrar tekrar aynı sayfaları okuduğum bir kitaptı. Sonra birine hediye olarak aldım. “Ben okuyamıyorum bu kitabı,” dedi 🙂 Yani biraz ilgi alanıyla alakalı.

Melankolinin Anatomisi, Robert Burton
Öncelikle çok iyi çevrildiğini düşünüyorum. Sonrasında, melankoliye günlük bakıştan -en derinine- uçsuz bıçaksız ruhlara kadar güzel bir yolu var.

Siddhartha, Hermann Hesse
Hayat… Gerçekliği yüksek bir kitap. Oturduğunuz yerden bir başka hayatı deneyimlemek istiyorsanız, tavsiyemdir.

Tanrılar Okulu, Stefano D’Anna
Kitaplar büyü yapabilir mi? Benim tanıdığım bütün büyücüler yazar 🙂
Kızgın kumlar, serin sular tekrar kızgın kumlar, serin sular tekrar ve tekrar…
Okuyan herkesin çok tavsiye ettiği bir kitaptı, dayanamadım. Yeni bir bakış açısı, süzgecinize bağlı 🙂

Uzak, Oruç Aruoba
Oruç Aruoba… Dili ve noktalama işaretlerini kullanma şekline hayran olduğum yazar. Ne yazarsa yazsın okunur tabii ki.
Uzak: Tavşan besleme kılavuzu ve özlem çekene kılavuz adlı iki kitabın birleşiminden oluşuyor.
“Yaşam, belki, kavranınca uzak; anlaşılınca, yakındır —— ya da, tersi…” diyor.

 

Benzer İçerikler