Zeki Demirkubuz Filmleri BluTV’de

   Zeki Demirkubuz Filmleri BluTV’de

  Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz, tüm filmleriyle BluTV’de!

  C Blok’tan Masumiyet’e pek çok filmi sinema derslerine ve atölyelerine konu olan Zeki Demirkubuz’un filmografisi Ekim ayından itibaren Türkiye’nin önde gelen dijital platformlarından BluTV’nin zengin arşivine ekleniyor.

  Sinema dünyasına Zeki Öktem’in asistanlığını yaparak giren Zeki Demirkubuz ilk uzun metraj filmi C Bloku çektiği 1994 yılına kadar birçok yönetmene asistanlık yaptı. Serap Aksoy, Fikret Kuşkan, Ülkü Duru ve Selçuk Yöntem gibi usta isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı, 1994 yapımı C Blok filmiyle ilk kez yönetmen koltuğunda oturan Demirkubuz, merkezine mutsuz evliliği dağılmakta olan Tülay adlı bir kadını alıyor. Günlük yaşam algılarına ve insanların korkularına değinen film, İstanbul Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile ayrılırken, SİYAD tarafından ise En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görüldü. 

  Haluk Bilginer, Güven Kıraç ve Derya Alabora’nın başrolleri paylaştığı ikinci filmi Masumiyet’in Venedik Film Festivali’nde gösterilmesi üzerine uluslararası alanda da tanınan Demirkubuz’un üçüncü filmi Üçüncü Sayfa Locarno ve Rotterdam da dahil olmak üzere birçok festivalde gösterildi. Filmlerde figüranlık yaparak hayatını kazanan İsa’nın tehlikeli bir olayla yüzleşmesi sonucunda yaşadıklarını anlatan filmin ardından usta yönetmen bir evliliğin anatomisini çizdiği İtirafı 2001 yılında sinemaseverlerle buluşturdu. Albert Camus’nun Yabancı adlı unutulmaz romanından esinlenerek senaryolaştırdığı Yazgı (2001), İtiraf filmi ile birlikte 2002 yılında Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterildi. Böylece ilk kez Türkiyeli bir yönetmenin iki filmi birden aynı sene içerisinde aynı seçkide yer aldı.

  Zeki Demirkubuz

  Demirkubuz, 2003 yılında çektiği Bekleme Odası ile kamerasını yaratım sürecinde olan bir yönetmene çevirirken, 2006 yapımı Kaderde ise efsanevi filmi Masumiyet’in iki ana karakteri olan Bekir ile Uğur’un gençliklerini işledi. Berrak Tüzünataç ile Nergis Öztürk’ün başrollerini paylaştığı Kıskanmak’ta güzellik sorunsalını ele alan yönetmen, 2012 yapımı Yeraltı’na aralarında geçmişin defterleri açılan bir grup arkadaşı sinemaseverlerle tanıştırdı. 

  Usta yönetmenin 2015 yılında gösterime giren filmi Bulantı, temeline kimseyi umursamayan, hiçbir şeyin önünde eğilmeyen ancak yaşadığı trajik bir olay karşısında değişimler yaşayan Ahmet’i anlatırken; son filmi Kor ise Cemal’in yaşadığı olaylar karşısında korkularıyla yüzleşmesini konu alıyor. 

  Demirkubuz’un, başrolünde BluTV’nin çok konuşulan dizisi Saygı‘da yer alan Miray Daner’in olduğu, yeni filmi şimdiden merakla bekleniyor. Usta yönetmenin yeni filmi öncesi sinemasını hatırlamak ve yeniden izlemek isteyen sinemaseverler için BluTV’deki seçki hazine niteliğinde olacak. 

  Benzer İçerikler