24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle başlayacak. Festival, 4 Haziran – 11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern‘de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı yapılacak.

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, “Araftan Çıkmak” temasını ele alıyor. Festival programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici Ödüllerine layık görülen Writing With Fire programın öne çıkan filmlerinden. Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas‘ın yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatıyor.

Uçan Süpürge

BERLİN’DEN ANKARA’YA!

Programın heyecan veren diğer filmleri arasında ise; Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Memory Box ve Copilot yer alıyor. Memory BoxJoana Hadjithomas ve Khalil Joreige yönetmenliğinde ana yarışmada gösterilecek. Film, 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatıyor. Panorama bölümünde gösterilecek Anne Zohra Berrached imzalı Copilot ise özellikle başrol oyuncusu Canan Kir‘in etkileyici oyunculuğuyla aşkın bizi nasıl çıkışsız bir yola sürükleyebileceğini anlatıyor.

BİR NEFES DAHA VE HAYALETLER UÇAN SÜPÜRGE’DE

Türkiye’den ise Bir Nefes Daha ve Hayaletler filmleri festival programında yer alıyor. Nisan Dağ’ın yönettiği Bir Nefes Daha, Talinn Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanmıştı. Film, bir aşk hikâyesi üzerinden ülkenin sosyoekonomik bölünmelerini, hayat koşulları ile suça itilen gençliği ve rap müzik dünyasını konu alıyor.

Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ve Antalya Film Festivali’nde En iyi Film Ödülü’nü kazanan Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler filmi ise tüm ülkede elektrik kesintisinin yaşandığı bir günde yolları kesişen 4 farklı karakterin hikâyesini yenilikçi ve çarpıcı bir dille anlatıyor. Hayaletler, Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ve Antalya Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazandı. 

Bu arada Nisan Dağ ve Azra Deniz Okyay festivalin konuğu olacak.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film de Uçan Süpürge’de izleyiciyle buluşacak. Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu  Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin, sevgilisiyle buluşmak için Lübnan’dan Paris’e gitmeye çalışan Suriyeli mülteci Sam Hana’nın yaşamının izini sürüyor. Jasmila Žbanić’in Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida? filmiyse Srebrenitsa’da, Birleşmiş Miletler için tercümanlık yapan Aida’nın savaş sırasında eşinin ve çocuklarının hayatını kurtarma çabasını anlatıyor. Her iki yönetmenin de festivale konuk olarak katılması bekleniyor.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Benzer İçerikler