‘Quo Vadis, Aida?’ İki Dalda BAFTA Adayı

   ‘Quo Vadis, Aida?’ İki Dalda BAFTA Adayı

  TRT Ortak Yapımı Quo Vadis, Aida?, başarısını sürdürüyor. Birçok festivalde ödül kazanan film, iki dalda BAFTA adayı oldu.

  İngiltere’nin Oscar’ı olarak bilinen BAFTA Ödüllleri, İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından bu yıl 74’üncü kez dağıtılacak. TRT Ortak Yapımı Quo Vadis, Aida? yarışmanın Yabancı Dilde En iyi Film ödülüne aday gösterildi. Filmin yönetmeni Jasmila Zbanic ise En İyi Yönetmen dalında ödüle aday oldu.

  Jasmila Zbanic, aynı zamanda Altın Ayı Ödülü sahibi.

  74’üncü BAFTA Ödülleri 11 Nisan’da sahiplerini bulacak.

  Quo Vadis, Aida? 93. Oscar Ödülleri’nde de kısa listede!

  Quo Vadis, Aida? bu yıl 93’üncüsü düzenlenecek Oscar Ödülleri’nde de En İyi Yabancı Film kategorisinde kısa listede yer alıyor. 93’üncü Oscar Ödülleri için kesin aday listeleri 15 Mart’ta açıklanacak.

  Bu yıl Oscar Ödülleri 25 Nisan’da sahiplerini bulacak.

  Filmin başarıları sürüyor

  Jasmila Zbanic’in yönettiği film, geçtiğimiz eylül ayında dünyanın en prestijli festivallerinden Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirmişti. Hemen ardından film, Toronto Film Festivali’nde de yarıştı. Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinden ödüllerle döndü. Quo Vadis, Aida?, 2020 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü aldı.

  Film, yakın tarihin en kanlı katliamlarından birini anlatıyor. Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı film Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor. 1995 tarihli katliamda binlerce Bosnalı sivil katledilmişti. Filmin hikayesi, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalı’nın öldürüldüğü günlerde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

  Benzer İçerikler