‘Af’ Filminin Dünya Prömiyeri Gerçekleştirildi

 ‘Af’ Filminin Dünya Prömiyeri Gerçekleştirildi

Cem Özay’ın yönettiği ilk uzun metraj filmi Af (Forgiveness) dünya pröiyerini 33. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Dünyanın önde gelen film festivallerinden Tokyo Uluslararası Film Festivali’ne bu yıl Türkiye’den seçilen tek yapım olan Af, festivalde yoğun ilgiyle karşılaştı.

Online gerçekleşen basın toplantısında Cem Özay, “Bu benim ilk uzun metraj filmim. İlk kez seyirci karşısına çıkıyorum. Filmime ayırdığınız vakit ve gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Tokyo’da olmaktan dolayı çok mutluyum,” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.

Basın toplantısında oyuncu seçimlerinin başarısı ön plana çıktı. Basın tarafından merak edilen bir diğer nokta da filmdeki mekan seçimi oldu. Af filminin çekimleri geçtiğimiz sene Artvin’in Borça ilçesine bağlı Gürcistan sınırındaki Macahel Vadisi’nin bir dağ köyünde tamamlanmıştı. Afın çekim mekanıyla ilgili gelen soruya Cem Özay, “En başından beri kafamda izole bir dağ köyü vardı. Çünkü zamansızlık, tanımsızlık ve mekansızlık arıyordum. Ailenin psikolojisine ve içine girdiği trajediye odaklanmak ilk hedefimdi. Seçtiğim coğrafyanın zorlu koşulları, baba karakterinin zor bir karakter olmasını, çocuklarının başarılı büyümesini istemesini ve bu yüzden onlara başarıyı dayatmasını desteklediğini düşünüyorum,” diye cevap verdi.

Cem Özay’ın senaryosunu Tuğçe Özbatak’la kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Timur AcarEmine MeyremHakan AslanYusuf Bayraktar ve Macit Koper yer alıyor. Film, bir dağ köyünde ağaç ticaretiyle uğraşan otoriter bir baba ve iki oğlu arasındaki çatışmayı konu alıyor.

Yapımı Ömür Güner’in imzasını taşıyan, ortak yapımcılığını TRT’nin üstlendiği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Af daha önce Antalya Film Forum’da ‘TRT Proje Geliştime Ödülü’ne, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar’da ise ‘Başka Sinema Dağıtım Ödülü’ne layık görülmüştü.

Benzer İçerikler