Amazon Prime Video’da İlgi Çekici Tarihi Dramalar

   Amazon Prime Video’da İlgi Çekici Tarihi Dramalar

  Amazon’un her yıl dünya çapında gerçekleştirdiği ve iki gün boyunca Prime üyelerine özel müthiş indirimler ve fırsatlar sunduğu Amazon Prime Day, dün (21 Haziran) başladı ve bugün de devam ediyor. Prime üyeleri bu iki güne özel indirimlerden faydalanırken aynı zamanda üyelikleri boyunca Prime Video ile aralarında Amazon Originals yapımı popüler ve ödüllü film ve dizilerin de bulunduğu geniş bir seçkinin de keyfini çıkarmaya devam edecek.

  Henüz Prime üyesi değilseniz www.amazon.com.tr/primeday adresinden 30 günlük ücretsiz deneme sürecini başlatarak Prime Video’dan ve Prime Day fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

  Prime Day’in son gününde biz de sizler için Amazon Prime Video’da izlerken tarihin farklı dönemlerindeki hikâyelere tanıklık edebileceğiniz dizi ve filmlerden öne çıkanları derledik.

  The Underground Railroad (2021)

  2021’nin en etkileyici dizilerinden biri olan Yeraltı Demiryolu, 19. yüzyılda, ABD’de köleliğin yasal olduğu eyaletlerden yasak olduğu eyaletlere ulaşmaya çalışan insanların hikâyesini anlatıyor. Her bölümden sonra durup düşünmenizi sağlayan anlatımı ve atmosferiyle öne çıkan dizi, Pulitzer ödüllü yazar Colson Whitehead’ın aynı adlı romanından uyarlandı. Dizinin yönetmenliğini, ödüllü Moonlight filmiyle de tanıdığımız Barry Jenkins üstleniyor.

  10 bölümlük mini dizide, her bölümde başka bir karaktere odaklanılsa da hikâyenin başkarakteri Cora. Cora, Georgia’da köle olarak doğar, henüz küçük bir çocukken annesi Mabel, birlikte yaşadıkları plantasyondan kaçmayı başarmıştır, Cora ise halen doğduğu plantasyonda köle olarak yaşar. 1800’lerin başından ortasına kadar, kölelik karşıtı kurumların, kişilerin ve örgütlerin çabalarıyla kurulan ve insanların, köleliğin yasak olduğu kuzey eyaletlerine ulaşmasını sağlayan gizli rotalar ve evlerden oluşan yeraltı demiryolu ağı kurulur. Dizi, işte bu gizli yeraltı demiryoluyla özgürlüğüne ulaşmaya çalışan insanların ve Cora’nın yolculuğunu anlatıyor. Tabii ki bunu yaparken ırkçılığın toplumun geneline yayılma biçimlerini, tüm toplumu nasıl belirleyecek hale geldiğine dair tartışmaları ve eleştirileri de es geçmiyor.

  Yeraltı Demiryolu, ırkçılığın tüm insanlığı nasıl bir felakete sürüklediğini göstermesi açısından da önemli. Dünyanın önemli bir bölümünde ırkçı söylemlerin artığı böyle bir dönemde mutlaka izlenmeli.

  La Templanza (2021)

  19. yüzyıldan devam etmek isteyenler için bir öneri daha, İspanya yapımı Amazon Originals dizisi, La Templanza. Dizi, farklı şehirlerde ve hatta ülkelerde geçen bir aşk hikâyesi.

  Mauro Larrea, New Mexico’da kazandığı servetini bir gün kaybedeceğini hiç düşünmese de ABD iç savaşı nedeniyle her şeyini kaybeder. Elindeki son varlığıyla Küba ve İspanya’da bazı riskli bahislere girer ve tekrar ayağa kalkma gücüne erişir. Bu sırada İspanya’nın Endülüs bölgesinde, kozmopolit bir yer olan Jerez de la Frontera’da Soledad Montalvo adlı gizemli kadınla tanışır. Soledad, İngiliz bir şarap tüccarının karısıdır. Soledad, Mauro’nun hayatına her geçen gün daha fazla sızar ve onu hiç hayal etmediği bir geleceğe doğru sürükler.

  La Templanza sizi sadece 19. yüzyıla değil, Havana’ya, Endülüs’e, Meksika’ya, eski ihtişamlı kentlere, aile entrikalarıyla sarsılan insanların yaşamına, üzüm bağlarına, şarap imalathanelerine ve etkileyici bir aşk hikayesine götürüyor.

  Mixte 1963 (2021)

  Fransız yapımı Amazon Originals dizisi Mixte 1963, kesinlikle bir gençlik dizisinden çok daha fazlası! Fransa’da Mayıs 1968’de sokaklarda olacak gençlerin lise yılları anlatılıyor desek, en doğru özeti yapmış oluruz.

  Voltaire Lisesi’nde 1963’te ilk kez karma eğitim başlayacaktır, 100 erkek öğrencinin olduğu okulda, 1963’te 11 kız öğrenci de eğitime başlar. Kız öğrenciler, erkek öğrencilerin utanma, kıskanma, düşmanlık, anlamaya çalışma, hoşlanma, kin duyma gibi değişik duygu ve tepkileriyle baş etmeye çalışırlar. Ama kızların aşması gereken asıl sorun, kız öğrencilerin erkeklerin dikkatini dağıttığını ve kızların erkekler kadar zeki olmadığını düşünen bazı öğretmenlerdir. Tutucu öğretmenlerin karşısında ise eşitliği ve bir aradalığı savunan öğretmenler konumlanır. Erkek öğrenciler de kızları anlamaya ve bu eşitsizliğe karşı onlara destek vermeye başlayınca, Voltaire Lisesi epey şenlenir.

  Mixte 1963, farklı cinsiyetlerden, farklı gelir düzeylerinden, farklı etnik kökenlerden ve farklı yaşlardan pek çok insanı buluşturan bir lise üzerinden toplumdaki pek çok meseleyi eğlenceli bir biçimde eleştiriyor. Bu diziyi, mutlaka izleme listenize ekleyin.

  Sylvie’nin Aşkı (2020)

  1950’ler, caz kulüpleri, plak dükkanları, danslar… Tüm bunları seviyorsanız, Sylvie’nin Aşkı filmini de listenize ekleyebilirsiniz.

  1950’lerin sonunda Harlem’de babasının plak dükkanında çalışan Sylvie, bir gün genç bir saksafoncu olan Robert ile tanışır. Robert’e aşık olan Sylvie, aslında Kore’ye gönderilen bir askerle nişanlıdır, bu nedenle sürekli bir suçluluk duygusu içindedir ve ne yapacağını bilemez. Yaşadığı iç çatışmalar, Sylvie’nin bir kadın olarak bu hayatta neler yapmak istediğini de sorgulamasına yol açar. Sakin bir aşk hikâyesi ve bir kadının ne istediğini anlama yolculuğu denilebilir film için. Senaryo ve yönetmenliğinde Eugene Ashe imzası olan Sylvie’nin Aşkı’nı izlerken dönemin caz müziğine ve danslarına doyabileceğinizi de unutmayın.

  • Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz Bilimkurgu-Fantastik Yapımlar yazısı burada.

  Benzer İçerikler