Aşkın, Şarkıların ve Dizilerin Süresi Değişti

   Aşkın, Şarkıların ve Dizilerin Süresi Değişti

  Yasemin Şefik’in bu yazısı, Episode’un 24. sayısında yayımlanmıştır.

  Zamanla her şey değişir derler… Ancak zamanın kendisi değişince süreler de bir o kadar farklı olgulara dönüştü. Âşık olduğun, flört ettiğin hallerin zamana yayılmasıyla geçen süre bak, çoktan değişti. Büyükanne ve büyükbabaların, “Bizim zamanımızda böyle hızlı değildi, aylarca birbirimizi görmeden mektuplaşırdık,” anlatımı bir sonraki jenerasyon için farklı bir hal aldı. 2021 yılının aşkları da sosyal medyanın storiesleri gibi bazen 24 saatte başladığı gibi yok olabiliyor. Uzun yıllardır radyo programcılığı yaptığımdan aşkların değişimini en çok şarkılarda gördüm. İçeriklerden ziyade şarkıların da süreleri kısaldı. Mesela 90’lı yılların aşklarında flört dönemi uzun sonucuna şarkıların introlarından gelebilirim. Bir şarkının başladığı ve söze kadar geldiği kısma intro yani girizgâh denir. 50-60 saniyelik introlar oldu mu maksimum 12 saniye! E, şarkılar desen, şu son zamanlarda özellikle 2:30 dakikalık. Sosyal medyanın kısa, çabuk, hareketli akışı hayatın her haline yansırken özellikle dünyalar böyle hızlı dönmeye başladı. 

  2021 yılının başlangıcında yerli platformların içerikleri dikkat çekerken işte bu kısa-çabuk ya da kısa-ağdalı hale bu sebepten varıyorum. Gain, Exxen, BluTV içerikleri yıllardır senaristlerin, oyuncuların hayal ettiği sürelerde hatta daha da kısa. Mesela 10 Bin Adım. Devin Özgür Çınar ve Engin Günaydın’ı izlemek hem de 10 küsur dakikalarda eski sevgiliği taşıdığı format harika. Aynen Aynen’de Nilperi Şahinkaya ve Kerem Bürsin 6 küsur dakikalık shot içeriklerle hem hikâyeyi hem de içeriği mis gibi veriyor. 

  Yıllar önce böyle shot içeriklerin en başında Bir Kadın Bir Erkek ileDemet Evgar, Emre Karayel performansının bugünlerin öngörülmüş yapımlarından olması da efsane diyebilirim. 

  Şarkıların süresiyle başlayan değişim… Tamam ancak izlediklerimiz de bambaşka formatlara dönüşüyor.  Ana akım televizyonculukta 2-3 saatlik diziler ise reytinglerde kötü bile gitse kanalların internet sitelerinde yüksek izlenme almaya devam ediyor. Neden? Çünkü sardırarak dilediğimiz sahnesine, karakterine bakıp izlemek çok kolay. Zaman dolsun diye yerleştirilen çatışmaları, kurguları izleyici kendi makasıyla kesip seyrine devam ediyor.

  Peki, süreler kısaldıkça içeriklerin döngüsü değişiyor mu? Yani aşk değişti mi?

  Dizilerde Çalan Şarkılar – Top 5

  1. “Yüksek Yüksek Tepelere” – Kalben (Hükümsüz/Exxen)
  2. “Haberin Var mı?” – Fikret Kızılok (50m2/Netflix)
  3. “Aynen Aynen” – Batuhan Fırat (Aynen Aynen/BluTV)
  4. “Nehir” – Aleyna Tilki (İşte Bu Benim Masalım/Exxen)
  5. “Bu Sen Değilsin” – Sagopa Kajmer&Faruk Sabancı (Maraşlı/ATV)

  Benzer İçerikler