Tenere, Gain’de: Ölümü Göze Alanların Yolculuğu

   Tenere, Gain’de: Ölümü Göze Alanların Yolculuğu

  Hasan Söylemez’in belgesel filmi Tenere, GAİN ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

  Yönetmen Hasan Söylemez, ismini “Çöllerin Çölü” anlamına gelen bölgeden alan Tenere’de, Afrikalı göçmenlerin çetin şartlardaki yolculukta yaşadıklarını aktarıyor. Tenere, artık GAİN’de izlenebiliyor!

  Hasan Söylemez imzalı 2020 yapımı belgesel, Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkan Beşir ve yol arkadaşlarının Nuh’un gemisini andıran bir kamyondaki yolculuğunu anlatıyor. Afrikalı yolcular yaklaşık 400 bin kilometrekareye yayılan ve yerel dilde “Çöllerin Çölü” anlamına gelen Tenere bölgesini geçerek, Libya veya Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyorlar. 

  10-15 günü bulan bu yolculuk hem fiziksel hem psikolojik olarak son derece zorlayıcı. Çölde kaybolmak, araç bozulduğu için olduğu yerde kalarak susuzluktan ölmek veya haydutların saldırısına uğramak olası kabul ediliyor. Sadece son üç yılda bölgede 20 binin üzerinde kişi ölmek üzereyken kurtarılmış. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise bilinmiyor. Belgesel, tüm bu riskleri kabul ederek yola çıkanların hazırlıklarını, yolda yaşananları, doğa şartları ve duygusal çelişkilerle mücadelelerini seyirciye aktarıyor. 

  Hasan Söylemez’in yönettiği Tenere, Manchester Film Festivali‘nden ödülle döndü. Bu arada İstanbul Film Festivali, Ankara Film Festivali, Pan Afrika Film Festivali özel seçkilerine de girdi.

  Benzer İçerikler