‘Bir Nefes Daha’, Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nden Ödülle Döndü

   ‘Bir Nefes Daha’, Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nden Ödülle Döndü

  Ödüllü yönetmen Nisan Dağ’ın yazıp yönettiği Bir Nefes Daha, uluslararası bir festivalden ödülle döndü. Nisan Dağ’ın bu ikinci uzun metrajı, ABD’nin önemli festivallerinden Santa Barbara Uluslararası Film Festivali‘nde En İyi Yabancı Film Ödülü‘nü aldı.

  Başrollerini Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu’nun paylaştığı Bir Nefes Daha, dünya prömiyerini 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapmıştı. Film, bu festivalde de En İyi Yönetmen ödülüne layık görülmüştü. Önümüzdeki günlerde ise Seattle Film Festivali’nin ana yarışmasında yarışacak. Daha sonra da film, Cleeveland Film Festivali’nde yer alacak.

  2021 Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Yabancı Film Ödülü ile dönen Bir Nefes Daha, bir aşk hikayesini odağına alıyor. Ödüllü yapım, bu aşk hikâyesi üzerinden ülkenin sosyoekonomik bölünmelerini, sert hayat koşulları sonucu suça ve uyuşturucuya itilen gençliğin portresini ve gelişmekte olan rap müzik dünyasını ele alıyor.

  Filmin başrollerini Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu paylaşıyor. Oyuncu kadrosunda ayrıca Eren Çiğdem, Ushan Çakır, Müfit Kayacan ve Ayris Alptekin yer alıyor. Bir Nefes Daha, İstanbul’un çetin mahallesi Karaçınar’da yaşayan genç rapçi Fehmi’nin müzik hayallerine giden yolda, onu iniş çıkışlı bir yola sokan bonzai bağımlılığıyla verdiği savaşı anlatıyor. Fehmi, farklı bir çevreden gelen ve eski bir DJ olan Devin’e aşık olunca, bu iki kayıp ruh hiç beklenmedik şekillerde birbirlerine ilham veriyor.

  Solis Film’in yapımını üstlendiği filmin yapımcılığını Müge Özen, Jessica Caldwell, Yağmur Ünal, Jim Wareck, Kanat Doğramacı yapıyor. Filmin Alman ortak yapımcısı ise Dorothe Beinemeier. Bir Nefes Daha‘daki rap parçalarının altyapılarında, Türkiye’nin önde gelen rapçilerinden Da Poet’in imzası var. Filmde hikâye anlatımının da parçası olan rap sözleriniyse Hayki ve Ohash yazdı. Filmde, uyuşturucu triplerini anlatmak için kullanılan animasyon sahneleri Hamburglu sanatçılar Sabina Kim ve Nils Andersen‘in imzasını taşıyor.

  Yapım aşamasında Eurimages, Hamburg Film Fonu ve İsviçre’den Visions Sud Est fonlarını alan Bir Nefes Daha, Berlinale’nin Ortak Yapım Marketi’ne seçilmişti. Antalya Film Forum’dan hem proje geliştirme hem de post-prodüksiyon aşamasında ödüller alan film, Köprüde Buluşmalar’da da Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı. Bir Nefes Daha‘nın dünya haklarının satışını, ABD’nin prestijli şirketlerinden Magnolia Pictures International üstlendi. Filmin Türkiye haklarını ise Mars Prodüksiyon aldı.

  Bir Nefes Daha, yurt içinde ve yurt dışında festival yolculuğuna devam ediyor.

  Benzer İçerikler