BluTV’den Ödüllü Yerli Film Seçkisi

   BluTV’den Ödüllü Yerli Film Seçkisi


  Türkiye’nin önde gelen dijital platformlarından BluTV, ödüllü yerli filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Güvercin, Kumun Tadı ve Mavi Dalga gibi filmlerden oluşan seçki BluTV’de seyircisini bekliyor.

  BluTV özel yapımlarının yanı sıra Türkiye sinemasının ödüllü filmlerini de kendi arşivine ekliyor. Yerli sinemanın çeşitli festivallerden ödüllerle dönmüş güncel örneklerine yer verilen seçkideki filmler sinemadan sonra ilk kez BluTV’de izlenebilecek.

  Seyfi Teoman’ın yazıp yönettiği, Barış Bıçakçı’nın ünlü romanından beyazperdeye uyarlanan Bizim Büyük Çaresizliğimiz, dijital platformun öne çıkan yerli filmleri arasında bulunuyor. Başrollerinde İlker AksumFatih Al ve Güneş Sayın’ı buluşturan 2011 yapımı film, uzun yıllardır dost olan Ender ve Çetin’in tekdüze hayatlarının Amerika’da yaşayan yakın arkadaşları Fikret’in kız kardeşi Nihal’le beraber yaşamaya başlamaları sonucu seyir değiştirmesini konu alıyor. Dünya prömiyerini 61. Berlin Film Festivali’nde yapan Bizim Büyük Çaresizliğimiz, 30. İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Halk Jürisi Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü kazanmıştı.

  Banu Sıvacı’nın yazıp yönettiği, 2018 İstanbul Film Festivali’nden Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve En İyi Özgün Müzik dallarında, Sofya Uluslararası Film Festivali’nden ise En İyi Yönetmen dalında ödülle ayrılan Güvercin, BluTV’nin koleksiyonuna eklenen ödüllü filmler arasında yer alıyor. Tüm zamanını babasından yadigar kalan güvercinlerle geçiren Yusuf’un hayatın gerçekleriyle yüzleşmesini sinemaseverlerle buluşturan filmin kadrosunda Kemal Burak AlperRuhi Sarı ve Demet GençEvren Erler ve Michal Elia Kamal buluşuyor.

  Senaryosunu Feride Çiçekoğlu ve Melisa Önel’in beraber kaleme aldığı, Melisa Önel’in ilk uzun metrajlı filmi Kumun Tadı, Karadeniz’de bir sahil kasabasında insan kaçakçılığı yaparak para kazanan Hamit’in yolunun botanik bilimcisi Denise’le kesişmesini anlatıyor. Dünya prömiyerini 64. Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren, 2014 yapımı filmin kadrosunda Mira FurlanTimuçin EsenAhmet Rıfat Şungar ve Sanem Öge bulunuyor.

  Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın yazıp yönettiği Mavi Dalga, BluTV ekranlarında seyirciyle buluşacak bir başka yapım. Yönetmenlerinin ilk uzun metrajlı çalışması olan film liseli Deniz ile arkadaşlarının Balıkesir’deki hayatlarına ve geleceğe dair kaygılarına mercek tutuyor. Uluslararası prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödülleriyle dönen, 2013 yapımı Mavi Dalganın başrollerinde Ayris Alptekin, Barış Hacıhan, Nazlı Bulum, Albina Özden, Begüm Akkaya ve Sude Aslantaş yer alıyor. Onlara deneyimli oyuncular Onur Saylak, Derya Durmaz ve Cüneyt Yalaz eşlik ediyor.

  Benzer İçerikler