Boğaziçi Film Festivali, Majid Majidi’nin ‘Sun Children’ Filmiyle Açılacak

   Boğaziçi Film Festivali, Majid Majidi’nin ‘Sun Children’ Filmiyle Açılacak

  Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali, merakla beklenen açılış filmini açıkladı.

  Sinemaseverleri #HerŞeyeRağmen sloganıyla sinema salonlarına davet eden 8. Boğaziçi Film Festivali açılışını, İran sinemasının usta yönetmeni Majid Majidi’nin Sun Children filmiyle yapacak.

  Eylül ayında 77. Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde dünya prömiyerini gerçekleştiren Sun Children, oyuncusu Rouhollah Zamani’ye Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

  Beyond The Clouds filmiyle 5. Boğaziçi Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Kurgu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülen Majid Majidi’nin bu son filmi, geçimlerini zorlukla sağlayan Ali ve üç arkadaşının hikayesi. 12 yaşındaki Ali ve arkadaşları para kazanmak için ufak suçlar işler ve bir garajda küçük işler yapar. Ailelerinin geçimine katkı sağlamak için verdikleri mücadeleyi izleyen filmde dört arkadaşın bir yeraltı hazinesinin peşindeki macerasına tanıklık ediliyor.

  Türk sinemaseverlerin Baran, The Colour of Paradise, The Song of Sparrows gibi filmleriyle yakından tanıdığı Majidi, 1998 yılında Children of Heaven filmiyle Akademi Ödülleri’nde aday gösterilmiş ve Oscar adayı ilk İranlı yönetmen olmuştu.

  Sun Children‘ın oyuncu kadrosunda Ali Nasirian, Javad Ezzati, Tannaz Tabatabaie, Rouhollah Zamani, Mehdi Mousavi ve Shamila Shirzad gibi isimlerin yer alıyor. Film, Fajr Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı ödüllerinin de sahibi oldu.

  8. Boğaziçi Film Festivali, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23 – 30 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

  Benzer İçerikler