“Game of Thrones” Final Sezonuna Başladı, Peki Nerede Kalmıştık? I Beril Bulat

 “Game of Thrones” Final Sezonuna Başladı, Peki Nerede Kalmıştık? I Beril Bulat
[highlight]Viserion’un aşılmaz sanılan duvarı yıkması ve Ak Gezenler’in duvarı aşarak güneye doğru yürüyüşe geçmesiyle biten 7. sezonun nefes kesici son bölümünün üzerinden neredeyse 2 yıl geçti. Neyse ki beklenen an, sonunda geldi çattı. Game of Thrones’da final sezonu dün sabaha karşı başladı. Final sezonuna girişmeden önce Yedi Krallık’ta bugüne kadar olup bitenlere yakından bakmaya ne dersiniz peki?[/highlight]

27 Ağustos 2017’de 7. sezonun son bölümü yayınlandığında kimse aranın bu kadar uzayacağını tahmin etmemişti. Game of Thrones tutkunları, bugünün gelmesini sabırsızlıkla bekliyordu haliyle. Dün sabaha karşı muratlarına erdiler. Final sezonunun ilk bölümü yorumlara göre herkesi tatmin etmişe benziyor. Peki “Taht Oyunları”nda geçen yedi sezonda neler yaşanmış, bugünlere nasıl gelinmişti? Birlikte göz atıyoruz…

Dikkat; GoT‘a hiç bulaşmamış olanlar için önemli ipuçları içerir…

1. sezon: Her şey daha en başından belliydi

Kral Robert Baratheon sağ kolu Jon Arryn’in şüpheli ölümüyle maiyetini toplayarak eski dostu Ned Stark’ı ziyarete gelir ve ona Arryn’in yerini almasını teklif eder. Ned, bu teklifi kabul etmek zorunda kalır. Kızları Sansa ve Arya ile Kralın Şehri’ne doğru yola çıkarken gayrimeşru oğlu Jon Snow, gece gözcülerine katılmaya karar verir ve duvara gitmek için Winterfell’i terk eder.

Ned, Kral Şehri’nde tahtın vârisi Joffrey’nin gayrimeşru olduğunu keşfeder. Ancak bu gerçeği ortaya çıkaramadan Kral Robert av gezisinde hayatını kaybeder. Joffrey’nin taht iddiasına karşı çıkmaya hazırlanırken Lord Baelish’in ihanetiyle zor durumda kalan Ned, kızlarının gözünün önünde katledilir. O sırada Dar Deniz’in öteki yakasında,Dothrakilerin lideriyle evlenip yeni bir hayata başlayan Daenerys Targaryen, kocasının cenazesiyle beraber üç ejderha yumurtasını ateşe verir ve kendisi de alevlerin içine yürür. Sabahın ilk ışıklarıyla yumurtalardan çıkan ejderha yavrularıyla artık ejderhaların annesi olmuştur.

2. sezon: Cücenin yükselişi

Bu sezon, Westeros’ta isyan hâkim. Robb’un orduları kazandıkları savaşlarla Kralın Şehri’ne doğru ilerlemektedir, üstelik Jaime Lannister ellerinde esirdir. Tahtın idaresinden endişe duyan Tywin Lannister, oğlu Tyrion’u kralın sağ kolu olarak Joffrey ve annesini kontrol altında tutması için şehre gönderir. Joffrey’nin tahtın gerçek vârisi olmadığına dair dedikodular Yedi Krallık’ta yayılmış, Robert’ın kardeşleri Stannis ve Renly Baratheon da taht iddiasıyla ordularını toplamıştır.

Duvarın kuzeyindeyse Jon Snow, gece gözcüleriyle gittikleri keşif gezisinde yabaniler tarafından esir alınır.

Güneyde açlıkla boğuşan Daenerys, yavru ejderhaları ve beraberindekilerle çöl şehri Qarth’’a sığınır. Pek de sıcak sayılmayan karşılamanın üzerine Dar Deniz’i geçebilmek için gemi arayışlarına başlar. Çabaları sonuç vermeyip ejderhalarıyla hapsedilse de bu durum fazla sürmez ve kaçmayı başararak şehri yağmalar.

Stannis Baratheon ise kardeşi ve rakibi Renly’nin ölümünden sonra kendisine katılan askerlerle Kralın Şehri’ni gemileriyle sarar ancak Tyrion Lannister günü kurtarır.

3. sezon: Kızıl düğün; başka söze gerek yok

Tyrion’un şehri kurtarması, babasında pek etki yaratmamış olacak ki Tywin, 3. sezonda şehre gelir gelmez oğlunu görevden alır. Şehre gelen bir başka kişi de Renly’nin dul eşi Margaery Tyrell’dir. Tywin, savaşta elini güçlendirmek için Joffrey ile Margaery’i nişanlar, zavallı Sansa da Tyrion’a uygun görülür.

Sezonun en dehşet verici gelişmesiyse şüphesiz kızıl düğündür. Tahtın en güçlü adayı Robb âşık olunca Lord Frey’e kızı için verdiği evlilik sözünü bozar. Bunun üzerine kızını bir başkasıyla evlendirmeye karar veren Frey, düğüne Robb’u, hamile eşini ve annesini davet eder. Ancak bu düğün aslında Lord Frey’in Lannisterlar ve Boltonlarla birleşerek kurguladığı bir katliamdan başka bir şey değildir.

4. sezon: Kesişen yollar

Önceki sezonun kasvetli havası, bu sezonda Joffrey’nin kendi düğününde zehirlenerek öldürülmesiyle dağılır. Sansa, bu gelişme üzerine Lord Baelish ve Lady Tyrell’den yardım alarak teyzesine kaçar. Margaery bir kez daha dul kalırken Cersei, kardeşi Tyrion’u oğlunun ölümünden dolayı suçlayıp yakalatır. Dövüşle yargılanma talebinde bulunan Tyrion için savaşan Oberyn Martell, “Yürüyen Dağ” tarafından yenilir. Tyrion, babasını öldürüp şehri terk eder. Master Varys ile Daenerys’i bulmak için güneye doğru yola çıkar. Sansa, Lysa Arryn’a kavuştuğunda teyzesinin çoktan delirdiğini fark eder. Lord Baelish’a aşkından deliye dönen Lysa, bir kıskançlık krizinde ipin ucunu kaçırıp Sansa’yı öldürmeye çalışınca Baelish tarafından öldürülür.

Kuzeydeyse Jon Snow, gece gözcülerini yabanilerin saldırısına karşı uyarır. Aynı anda Stannis Baratheon ordularıyla Kara Kale’nin imdadına koşar.

5. sezon: Bazen hiçbir şey yolunda gitmez

Stannis’in yerinde müdahalesiyle gelen zafer, Jon’u gece gözcülerinin lideri yapar ancak bu durum fazla sürmeyecektir. Melisandre tarafından ikna edilen Stannis, kızını Ateş Tanrısı için yakarak kurban eder. Bu durumdan haliyle hoşnutsuz olan adamları, Stannis’i Boltonlara karşı savaş meydanında yalnız bırakır. Melissandre, kaçıp Kara Kale’ye sığınır ancak burada da Jon Snow sorunlarla başetmektedir. Adamlarını yabanilerle barış masasına oturmaya ikna etmekte zorlanan Jon, ihanete uğrar ve sırtından bıçaklanarak öldürülür.

O esnada Kral’ın Şehri’nde Tommen Lannister tahta geçmiş, Margaery kraliçe olmuştur. Oğlunu ve gücü Margaery ile paylaşmaktan hoşlanmayan Cersei, radikal bir dini örgütü silahlandırır. Fakat işler planladığı gibi gitmez ve “Yüce Serçe”, yönetimin önemli bir kısmını ele geçirip Cersei’yi günahlarından dolayı suçlar. Daenerys de sorunlarla boğuşmaktadır ve Meereen şehrinin elit sınıfı ayaklanınca yönetimi kaybeder. Ejderhasıyla ortalıktan kaybolduğunda yokluğu boyunca şehirden sağ kolu Tyrion sorumlu olur.

6 .sezon: O malum savaş

İlk bölümde Melisandre, ışık tanrısı sayesinde Jon Snow’u hayata döndürür. Ramsay’nin elinden kaçıp kurtulan Sansa, duvara giderek abisiyle buluşur. Ramsay’nin diğer kurbanı Theon’un Demir Adalar’a dönüş yolculuğunun sonundaysa babası, amcası tarafından öldürülür. Bunun üzerine Theon ve ablası Yara, demir ordunun gemilerini alıp amcalarından kaçarak Daenerys ile müttefiklik krmak üzere yola çıkarlar. Ancak Daenerys de Dothrakilere esir düşmüştür ve kurtulmak için önce rakiplerini öldürmesi ve gücünü ispat etmesi gerekecektir.

Kralın Şehri’nde ise halen utanç yürüyüşünün travmalarıyla mücadele eden Cersei, Jaime’den kızlarının ölüm haberini alır. Bu sırada Kral Tommen kontrolü iyice kaybetmiştir. Censei, çareyi etrafını saran düşmanlarını bir kerede yok edecek bir planda bulur ve Baelor Tapınağı’nı havaya uçurur.

Sevdiği kadınla beraber herkesi kaybeden Tommen, intihar edince de oğlunun peşinden tahta geçer. Jon Snow, Ramsay’i yenerek Winterfell’deki hainleri Sansa ve Lord Baelish’in yardımıyla temizler ve Kuzey’in yeni kralı olur.

7. sezon: Sonun başlangıcı

Kışın artık Westeros’a resmen geldiği 7. sezonun başında Ak Gezenler güneye doğru yürüyüşlerini sürdürürken, Daenerys de Westeros’a ayak basar ve Starklarla işbirliği yapmaya karar verir. Daenerys’in davetini alan Jon, kuzeydeki adamlarının itirazlarına rağmen sorumluluğu kardeşi Sansa’ya bırakarak yola çıkar.

Daenerys, Jon ile görüşmesinden sonra kendilerini bekleyen esas savaşın ciddiyeti konusunda ona hak verir. Jon yanına birkaç adam alarak Ak Gezen avına çıkar. Amaçları yanlarında bir yaratık götürerek Cersei’yi geçici barış ilan ederek güçlerini Ak Gezenler’e karşı birleştirmeye ikna etmektir. Ancak ortalık karışır ve Daenerys’i yardıma çağırırlar. Deanarys onları cevapsız bırakmaz ancak bu uğurda ejderhalarından Viserion’u kaybeder.

Bu sırada Bran’den Jon’un annesiyle babasının gerçek hikâyesini, yani bir Targaryen ve tahtın vârisi olduğunu öğreniriz.

Henüz kahramanlarımızdan hiçbirinin farkında olmadığı gerçekse Viserion’un Gece Kralı tarafından diriltilerek duvarı yıkması ve Ak Gezenler’in duvarı aşmasıyla uzun kışın sonunda resmen gelmiş olmasıdır.

Benzer İçerikler