Hayalimdeki Sahneler de ‘Biz de Varız!’ diyor!

   Hayalimdeki Sahneler de ‘Biz de Varız!’ diyor!

  Yönetmen ve sanatçı Metin Akdemir’in yazıp yönettiği Hayalimdeki Sahneler, yılın son gösterimini İstanbul Modern Sinema’nın Biz de Varız! seçkisinde yapıyor. Türkiye sinemasında görmezden gelinmiş kuir arzu temsillerinin peşine düşen belgesel, 23-25 Aralık tarihleri arasında istanbulmodern.org üzerinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

  Küratörlüğünü Müge Turan’ın yaptığı Biz de Varız! programı, yılın en çok konuşulan bağımsız yapıtlarını izleyiciyle buluşturuyor. Bu seçkide yer alan Hayalimdeki Sahneler, Yavuz Özkan’ın yönettiği İki Kadın ile Atıf Yılmaz’ın Dul Bir Kadın ve Kadının Adı Yok filmlerinden yola çıkıyor ve kuir arzu temsillerini ele alıyor.

  Seçki kapsamında film ekibinin katılımıyla bir özel söyleşi de gerçekleşecek. Bu söyleşi 24 Aralık Perşembe akşamı saat 21:00’de İstanbul Modern’in YouTube‘da kanalında canlı olarak izlenebilecek.

  Hayalimdeki Sahneler

  Sansürlenen kuir arzu

  Metin Akdemir’in yazıp yönettiği, yapımcılığını Emre Kaya ve İrem Akbal’un üstlendiği Hayalimdeki Sahneler, Atıf Yılmaz’ın 1985 yapımı Dul Bir Kadın ve 1987 tarihli Kadının Adı Yok filmleri ile Yavuz Özkan’ın 1992’de çektiği İki Kadın filminden yola çıkarak, Türkiye sinemasında kuir arzuya uygulanan sansürü ve otosansürü tartışmaya açıyor. Belgesele Deniz Türkali, Hale Soygazi, Nur Sürer, Serap Aksoy gibi oyuncuların yanı sıra sinema yazarı Engin Ertan ve akademisyenler Özlem Güçlü ve Umut Tümay Arslan da konuk oluyor. Yapım, bu üç filmin utangaç birer örnek mi yoksa Türkiye sinemasında kuir’i konu edinen “cesur filmler” mi olduğu sorusunun peşine düşüyor.

  [alt] Platform yapımı olan film, ilk gösterimini Ekim ayında 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yapmış, İstanbullu seyirciyleyse ilk kez 39. İstanbul Film Festivali’nde buluşmuştu. Eleştirmenlerin büyük ilgisiyle karşılanan film Aralık başında, Amsterdam’da düzenlenen Kuir ve Göçmen Filmleri Festivali’nde uluslararası prömiyerini yapmıştı. Ayrıca Belgrad’da Merlinka Festivali, Yunanistan’da da Aphrodite Kuir-Feminist Film Festivali’nin programlarında gösterilmişti.

  Benzer İçerikler