Michael Kelly: Spacey Olayı, Birçok Açıdan Büyük Hayal Kırıklığıydı

   Michael Kelly: Spacey Olayı, Birçok Açıdan Büyük Hayal Kırıklığıydı
  [highlight]Kevin Spacey, milyonlarca insanı hayal kırıklığına uğrattı, kızdırdı… Hemen her sahnesinde onunla yüz yüze olan Michael Kelly’nin yaşadığı şoku tahmin etmek, kolay olmasa gerek. House of Cards‘da başkanın özel kalemi Doug Stamper karakterine hayat veren Kelly, duygudan duyguya atladığını söylüyor yaşanan süreçte. Aktör, “Birçok açıdan çok büyük bir hayal kırıklığıydı. Onunla hiç konuşmadım. Olan biteni hazmetmem gerekiyor. Bu zor olacak,” diyor.[/highlight]

  House of Cards‘ın yıldızı Kevin Spacey hakkındaki cinsel taciz suçlamalarının ortalığa dökülmesinin üzerinden 6 ay geçti. Aktör, derhal diziden kovuldu, House of Cards‘ın erken final yapacağı açıklandı, final sezonunun bölüm sayısı azaltıldı. Henüz yayın tarihi belli olmayan 6. ve son sezon, Robin Wright’ın canlandırdığı Claire Underwood karakteri üzerinden şekillenecek. Kadroya bazı takviyeler de yapıldı bu süreçte; Diane Lane ve Greg Kinnear, final sezonunda rol alacak yeni isimler… Toz-duman biraz dağılmış görünse de Spacey’nin açtığı yara, mutlaka iz bırakacaktır. Peki, hemen her sahnesi Spacey’nin canlandırdığı Frank Underwood’la olan Doug Stamper yani Michael Kelly, nasıl duygular içinde? Konu hakkında pek konuşmak istemeyen oyuncu, yaşadığı büyük hayal kırıklığını saklamıyor…

  Çekimler nasıl gidiyor? Geçen sezon Robin Wright’ın başkanlığı ele geçirmesiyle tamamlanmıştı…

  Uzun zamandır çalışıyorduk. Bütün bu olaylar olduğunda herkes “Şimdi ne olacak, nasıl devam edeceğiz?” gibi sorular sormaya başladı. Neyse ki Robin çoktan başkan seçilmişti, aksi takdirde kendimizi çok daha zor bir durumda bulabilirdik. O, çok yetenekli bir oyuncu. Karakterini güzel yansıtabilmek için çok çalışıyor. Şimdi bütün güç Claire’de. Gerçekten çok ilginç bir dönem geçirdik. Kevin’dan öğrendiklerimi şimdi de Robin’den öğreniyorum ve bir aktör olarak bu iki oyuncudan öğrendiklerimden daha fazlasını isteyemem. Son 6 yıl benim için en iyi oyunculuk derslerine eşdeğer.

  Peki neler öğrendiniz?

  Sanırım oyunculuğun her zaman bu kadar zorlayıcı olmak zorunda olmayışını… Ben her zaman kendisini çok fazla zorlayan bir insan oldum ve artık daha az zorlamaya çalışıyorum. Artık kendime o kadar yüklenmeme gerek yok. Eskiden zihinsel olarak kendimi zorladığım konularda farklı düşünüyorum artık. Gerçekten işkence gibiydi ve çok mantıksızdı. İşe yükle gelmeme sebep oluyordu. İkisini çalışırken gördüğümde yaptıklarından ilham aldım. Ön hazırlığımı atlamıyorum ama sette kendi kendime yaptığım hazırlık, daha çok zihinsel. Sanırım bu aynı zamanda bir karakteri tanımak, öğrenmek ve o karakterle 6 yıl geçirmekle de ilgili. Belki de ikisinin bir karışımı.

  “Olan biteni hazmetmek zor”

  Stamper’a veda etmek zor olacak mı?

  Sırf ağlamamaya çalışmanın bile zor olacağını biliyorum. Oğlum diziyle yaşıt ve aynı şekilde bütün ekibin dizi çekimleri boyunca evlendiklerine, bebek sahibi olduklarına tanık oldum. Dizi, benim ikinci ailem oldu. Eşim ve çocuklarım New York’ta kalıyor, ben Baltimore’a gidip geliyorum. Orada da bir dairem var. Hayatımın bu dönemine veda etmek çok zor. Bu karaktere veda etmek çok zor. Bilmiyorum, sanırım gerçekleşene kadar nasıl olacağını bilemeyeceğim.

  Kevin Spacey ile ilgili haberlerden sonra sete dönmek nasıldı?

  Çok karışık duygular içerisindeydim çünkü onunla her gün beraberdim. En çok sahnem onunlaydı. Sete geri dönmek çok farklı hissettirdi. Nasıl anlatabileceğimi bilemiyorum; kesinlikle duygudan duyguya geçiyorsunuz ve yaşanan her şeyi hazmetmeniz gerekiyor. Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum çünkü birçok açıdan çok büyük bir hayal kırıklığıydı.

  Onunla konuşuyor musunuz?

  Hayır, hiç konuşmadım. Tek bildiğim, duyduklarım… Bu, çok zor bir durum. Sık sık birlikte olduğunuz biriyle bir anda hiç konuşmamaya başlıyorsunuz ve hem profesyonel hem de kişisel olarak yaşanan her şey bir anda siliniyor. Bu çok garip bir durum ve hâlâ bunu sindirmeye çalışıyorum. Konuyla ilgili şimdiye kadar hiç konuşmamıştım. Sanırım olan biteni daha iyi sindirmem gerekiyor. Bu zor olacak.

  “Ülkeyi ve bizleri gençlik kurtaracak”

  Sizce bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Bu tür istismarları engellemek için ne tür önlemler alınabilir?

  Tüm ırklardan ve cinsel eğilimlerden insanları kapsayacak şekilde herkesin güvenliği için doğru olacak adımları ülkece atmamız gerekecek. Sanırım bazen ileriye doğru adım atmadan önce geriye doğru bakıp düşünmek gerekiyor. Tüm ülke için konuşamam ama şu an yaşananlarla, iyi olanların eninde sonunda haklı çıkacağı görülüyor ve adalet bir şekilde yerini buluyor. Bazen iyi olan gerçekleşmeden önce kötü şeyler de atlatman gerekebiliyor. Sanırım bu ülkeyi ve bizleri gerçekten de gençlik kurtaracak. Eskilerin “Amerika’yı tekrar harika yapın,” anlayışı, benim için çok kırıcıydı çünkü o zamanlar, herkes için harika değildi.

  Yaşlı beyaz adamlar için harikaydı diyebiliriz…

  Ben de öyleyim ve benim gibiler için harikaydı evet ama bütün ülke için değildi. Sanırım şu an bu ülkenin gençleri bizi ön plana çıkarmaya çalışıyor, ihtiyacımız olan da bu. Hepimize seslenebilecek ve hitap edebilecek birine ihtiyacımız var. Bu yüzden siyasi hayatta da aktif olmak istiyorum ama daha oyunculukla işim bitmedi.

  “Siyasete atılabilirim ama henüz oyunculukla işim bitmedi”

  Gerçekten de politikaya girmek istiyor musunuz?

  Beyaz Saray’da çok fazla vakit geçiriyorum ve senatörler için lobicilik yapıyorum. Birçok senatör için çalışıyorum! Ülkede sadece iki partinin varlığıyla ilgili bir sıkıntı var. Hem Cumhuriyetçiler ile hem Demokratlar ile tanıştım ve her iki tarafta da iyi insanlar olduğunu görüyorum. Bence bu ülkenin şu an için en büyük sorunlarından biri, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar’ın, oy verenlerin, senatörlerin ve meclis üyelerinin hepsinin belli bir parti için uğraşıyor olması. Evet, Demokratlar 2018’de mecliste çoğunlukta olup 2020’de bütün yönetimi kendi ellerinde toplayabilir ama ya sonra? Cumhuriyetçiler bir anda öne sürdükleri her düşünceden vazgeçecekler mi? Bu döngü ne zaman bitecek?

  Sizin öneriniz nedir?

  Birkaç yıldır üçüncü bir partiye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ortaya çıkıp açıkça konuşabilecek ve bütün ülkenin iyiliği için çalışacak biri neden kendi düşüncelerini insanlara iletemesin? Neden bütün ülke için iyi kararlar alacak Bill Gates ya da diyelim ki Michael Kelly gibi birini bulmuyoruz? Bunu benim yapmak istediğimi söylemiyorum ama dürüst ve açık bir kişiliği olan ve bağımsız bir şekilde başkan olmak isteyen birini bulabiliriz…

  Uzun yıllardır Stamper karakterini canlandırdıktan sonra bu konuda deneyimiz de oluşmuştur…

  Evet ve ama oyunculuğu çok seviyorum, işimi yaparken eğleniyorum, özellikle House of Cards ve The Long Road Home gibi yapımlarda. Bir rüyayı yaşıyorum ve politika için bundan vazgeçmek istemiyorum. Ama belki bir gün…

  variety.com’dan derlenmiştir…

  Çeviri: Sena Özkurt

  Benzer İçerikler