Netflix’in Hollywood’a bir mesajı var: Hala Para Harcıyoruz

 Netflix’in Hollywood’a bir mesajı var: Hala Para Harcıyoruz

Variety’nin kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; ilk çeyrekte bir abone düşüşüyle tetiklenen büyük bir hisse senedi kaymasının ardından, Netflix eş CEO’su Ted Sarandos, küresel film departmanı başkanı Scott Stuber ve küresel televizyon departman başkanı Bela Bajaria, en iyi içerik oluşturucuları ve aracıları vurgulayan bir cazibe atağı başlattı. Film ve dizi yapmak ve pazarlamak için agresif bir şekilde harcamaya devam edeceklerini söyledi. Görüşmelerde ve yüz yüze toplantılarda kaynaklar, Nisan ayı hisse senedi düşüşünü bir aksilik olarak konumlandırdıklarını, film yapımcılarına ve şovmenlere sermayelerinin yeterli düzeyde kaldığına dair güvence verdiklerini ve mevcut çıkmazlarının cevabının rekabeti durdurmak olduğuna inanmadıklarını bildirdiler.

Ayrıca Netflix, içerik bütçelerinin 2022 ve 2023 için tamamlandığını duyurdu (Netflix, 2021’de içeriğe 17 milyar dolar harcadı ve bu yıl da aynı parayı ödemeyi bekliyor). Şirkete aşina olan bir kaynak, ajans ve içerik oluşturucu kontrollerinin rutin olduğunu söylüyor. Kaynak ayrıca, Netflix’in 200 milyondan fazla ücretli aboneye sahip olmaya devam ettiğini ve bunun finansal ağırlık kazandırdığını vurguluyor.

Netflix, hala büyük harcama yapmaya istekli olduğunu gösteren iki yeni hamle yaptı. 21 Mayıs’ta yayıncı, Emily Blunt ve David Yates’in bu yılki Cannes Film Festivali’nde gösterilen uzun metrajlı filmi “Pain Hustlers”a 50 milyon dolar yatırım yaptı. Daha sonra geçen hafta, 4.56 milyon dolarlık göz kamaştırıcı bir büyük ödülle “Squid Game”den ilham alan bir reality yarışması duyurdu.

Ancak yapımcılar ve prodüksiyon şirketleri, bu hafta beklenen ikinci işten çıkarmalarla birlikte, yayıncının da yaptığı gibi kemer sıkma hazırlıklarına başladı bile. Netflix, Wall Street’in gözdesi olmayı bırakmadan önce bile şirket tasarrufa başlamıştı. Saha toplantılarında yöneticiler, sürece aşina olan kaynaklara göre, üç sezonda cap şovları aradıklarını söylediler. Bazıları Sarandos’un bu kadar çok bölümden sonra izleyicilerin sıkıldığını ve müziği dinlediğini düşündüğüne inanıyor, ancak ona yakın olanlar bunu reddediyor. Sarandos, Netflix’in lineer televizyonun geleneklerinden kurtulma özgürlüğüne sahip olduğunu ve katı bölüm ve sezon sayıları belirlemeyi zorunlu bulmadığını söylüyor.

Ne olursa olsun, Netflix’i kendi evi haline getirmeyi umut eden yaratıcıların çoğu, sundukları projeler için alternatif senaryolar tasarlamaya daha fazla zaman harcadı, bu da yayıncıya daha geniş bir bütçe aralığı sağladı ve onlara maliyet yapısının nasıl olacağı hakkında daha fazla bilgi verdi.

Benzer İçerikler