Paul Verhoeven, ‘Bel-Ami’ Romanını Diziye Uyarlayacak

 Paul Verhoeven, ‘Bel-Ami’ Romanını Diziye Uyarlayacak

Ünlü yönetmen Paul Verhoeven, Fransız yazar Guy de Maupassant’ın klasikleşmiş romanı ‘Bel-Ami’yi diziye uyarlayacak

Robocop (1987) ve Starship Troopers (1997) gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Paul Verhoeven, yeni bir diziyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Tecrübeli yönetmen, Fransız yazar Guy de Maupassant’ın 1885’te yayınlanan klasikleşmiş Bel-Ami romanının televizyon dizisini yönetecek.

Deadline‘ın haberine göre, Bel-Ami‘nin günümüz uyarlaması olacak dizinin 8 bölümünü de Verhoeven yönetecek. Fransızca dizinin yapımcılığını ise Saïd Ben Saïd yapacak. Tunus asıllı Fransız yapımcı, yakında çıkması planlanan ancak 2021’e ertelenen, Verhoeven tarafından yazılıp yönetilen Benedetta filminin de yapımcılığını yapıyor. Saïd, Oscar adayı Elle (2016) filminde de Veroeven ile birlikte çalışmıştı. Dizinin senaristliğini ise Hollandalı senarist Gerard Soeteman üstleniyor.

Fransız edebiyatının en büyük isimlerinden Guy de Maupassant, Bel-Ami romanında zengin olma hayaliyle köyünden kalkıp Paris’e gelen Georges Duroy’nun yükselişini anlatıyor. Duroy, Paris’te gitgide bilindik ama ilkesiz bir gazeteci oluyor. Roman, 19. yüzyıl Fransız siyaset sahnesini ve iktidar ilişkilerini de çarpıcı şekilde resmediyor.

Yayıncısı henüz belli olmayan dizinin 2021 yazında, Fransa’da çekilmesi planlanıyor.

Bel-Ami, daha önce 2012 yılında sinemaya uyarlanmıştı. Nick Ormerod ve Declan Donnellan tarafından yönetilen filmin başrollerini Uma Thurman, Robert Pattinson ve Kristin Scott Thomas paylaşıyordu. Filmin prömiyeri 62. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapılmıştı. Bel-Ami filminin yapımcılığını ise ünlü İtalyan yapımcı ve yönetmen Uberto Pasolini yapıyordu.

Benzer İçerikler