TRT Ortak Yapımı ‘Quo Vadis, Aida?’ Oscar Ödülleri’nde Kısa Listeye Seçildi

   TRT Ortak Yapımı ‘Quo Vadis, Aida?’ Oscar Ödülleri’nde Kısa Listeye Seçildi

  TRT Ortak Yapımı Quo Vadis, Aida?, bu yıl 93’üncüsü düzenlenecek Oscar Ödülleri’nde kısa listeye seçildi.

  Jasmila Zbanic’in yönetmenliğini yaptığı TRT Ortak Yapımı Quo Vadis, Aida? filmi, 93 ülkeden filmlerin yarıştığı elemede en iyi 15 film arasına girdi. Böylece Oscar Ödülleri’nin En İyi Yabancı Film kategorisinde kısa listeye kaldı.

  TRT Ortak Yapımları Oscar Başarısını Sürdürüyor

  2020 Oscar Ödülleri’nde TRT destekli Makedon belgeseli Honeyland (Bal Ülkesi) de En İyi Yabancı Film ve En İyi Belgesel kategorilerinde yarışmıştı. Honeyland, En İyi Belgesel Oscar Ödülü’nün sahibi olmuştu.

  2008’den beri ilk kez bir Türk ortak yapımı, En İyi Yabancı Film kategorisinde kısa listeye kaldı. Bundan önce Nuri Bilge Ceylan’ın 2008 tarihli Üç Maymun filmi kısa listeye kalmıştı.

  Quo Vadis, Aida? Oscar’da!

  Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film 1995’te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor. Filmin hikayesi, soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

  Quo Vadis, Aida?, dünya prömiyerini 2020’nin Eylül ayında Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yaptı. Film, hemen ardından Toronto Film Festivali’nde yarıştı. Venedik ve Toronto’nun ardından birçok önemli film festivalinde ödüller kazandı. Geçtiğimiz ekim ayında Altın Portakal Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü de almıştı.

  Oscar Ödülleri 25 Nisan’da Sahiplerini Bulacak

  Akademi üyeleri kısa listeye kalan filmleri 5-9 Mart tarihleri arasında değerlendirecek. 2021’in Oscar adayları 15 Mart’ta açıklanacak. Her yıl şubat ayında gerçekleştirilen Akademi Ödülleri Töreni bu defa koronavirüs salgını nedeniyle 25 Nisan’da düzenleniyor..

  Benzer İçerikler