Sherlock’un 4.Sezonunda Neler Olacak? Spoiler’sız, 6 İlginç Tahmin | Koray Sarıdoğan

   Sherlock’un 4.Sezonunda Neler Olacak? Spoiler’sız, 6 İlginç Tahmin | Koray Sarıdoğan

  Arthur Conan Doyle’un ünlü dedektif karakteri Sherlock Holmes’ün BBC uyarlaması dizisi Sherlock, tüm zamanların en sevilen Sherlock uyarlamalarından biri haline gelirken, ayrıca polisiye dizileri arasında da yerini sağlamlaştırdı.

  İki yılda bir üçer bölümle dudaklara bir parmak bal çalıp ortadan kaybolan Sherlock, geçtiğimiz yeni yılda bir bölümlük ara sezon yaparak orijinal Sherlock dönemine bir dönüş yaptıktan sonra geleneği bozmayarak 2017’nin ilk gününde izleyiciyle buluşacak.

   

  SPOILER kavramı sizin için, sadece yayınlanmış bölümlerle ilgili verilen ipuçlarını içeriyorsa bu yazı canınızı sıkmayacaktır. KalemKahveKlavye.com‘un WhatCulture‘dan serbest çeviriyle derlediği bu liste, Sherlock’un 4.sezonunda izleyeceğimiz olaylarla ilgili tahminlerde bulunurken bu tahminlerin gerekçelerini de sıralıyor.

  Tekrar edelim: Bu yazıdaki bilgiler tamamen izleyici tahminleridir, yani yeni bölümlerle ilgili kesin bilgiler yoktur. Biz okurken herhangi bir sürprizin kaçtığını düşünmedik. Sizin için de sorun yoksa başlayalım!

   Mary Watson Ölebilir

  Geçtiğimiz sezonda John Watson’la evlenen, ancak bir CIA geçmişi olduğunu da öğrendiğimiz Mary Watson, dizinin önemli karakterlerinden biri haline geldi. Çiftin, olacağı haberi verilen bebekleri yeni sezonda karşımıza çıkacak.

  John’un karakter değişimleri için de belirleyici bir yönü olmuş olan Mary’nin yeni sezonda öleceği ihtimali konuşuluyor. Yazarlardan Steven Moffat, yeni sezonun daha önce olmadığı kadar karanlık olacağını, “karanlık bölgelere gireceğini” belirtmişti. İşte, bu ifadeden de destekle yeni sezonda ana karakterlerde olması muhtemel kötü olaylardan birisi de Mary’nin ve/veya bebeğinin ölümü olarak konuşuluyor.

  Veya Büyük Bir Mary Watson Şaşırtmacası Geliyor

   

  Bahsettiğimiz gibi, Mary Watson halen birçok bilmeceyi geçmişinde barındıran bir karakter. İzleyiciler onun Watson’a olan aşkına artık emin, burada şüphe yok. Fakat yine de bazı şaşırtmacalı hareketler halen bekleniyor.

  Gerçekten de Mary’nin halen veya bir dönem Moriarty için çalıştığı ortaya çıkabilir. Bu, tahminler arasında. Arthur Conan Doyle tarafından yazılan ve Sherlock’u Moriarty’den sonra en çok zorlayan düşmanı olan Moran isimli karakter de burada akla geliyor. Kaldı ki Mary’nin ikinci ismi’nin Morstan olduğunu da biliyoruz. Mary Elizabeth Watson olarak dile getirilen ismin arkasında, bekarkeni soyadının Morstan olduğu, orijinal hikayelerden de bilinir. Yazarların bunu bir Mor(st)an şaşırtmacasına çevirecekleri tahmin ediliyor.

  Hatta daha ileri gidip, Mary’nin, Moriarty’nin ölümünden sonraki planları için Sherlock ile Watson’ın arasına sızdığı ve son bölümdeki Moriarty animasyonunda “Miss Me” denmesinin “Miss M(ary) E(lizabeth)” işaret ettiğini söyleyenler bile var.

  Leydi Frances Carfax’ın Kayboluşu Vakası’nı Bu Sezon İzleyebiliriz

   

  Bu zamana kadarki tüm bölümlerde, Arthur Conan Doyle’un orijinal çalışmaları temelinde kurgulanmış olayları izledik. Yeni sezonda da bu geleneğin devam edeceği düşünülürken güçlü adaylardan birinin de Leydi Frances Carfax’ın Kayboluşu vakası olacağı düşünülüyor. Bu vakada Leydi Frances isimli genç ve bekar bir kadının iki haftalığına kaldığı otelden aceleyle çıktıktan sonra kayboluşu anlatılıyor.

  Bu bölümü izleyeceğimizle ilgili gerekçe de yine Moffat’ın “daha karanlık bölgelere girileceği” açıklamasına dayanıyor. Zira Leydi Frances vakasının sonu pek de alışılageldik şekilde bitmiyor. Asıl spoiler burada, ama vermeyeceğiz.

  Sıkı Sherlock okurları, bu maceranın, bir tür “köklere dönüş” tadındaki uyarlamasını merakla bekliyor.

  Moriarty Öldü, Ama İkizi Yaşıyor (mu?)

   

  “Asla ikizler değildir, Watson!”

  Bu cümleyi, ara sezondaki noel bölümünü izleyenler hatırlayacaktır. Dünya polisiyesinde, kolaycılığa kaçılmış olacağı için asla ikiz kardeş kurgusu kullanılmaz. Bu cümle de söz konusu bölümde bir gönderme olarak karşımıza çıkmıştı.

  İşte diziyle ilgili tahminleri olanlar da yazarlar Moffat ve Gatiss’in bu tür öncül ipuçları verme alışkanlıklarından hareketle, gerçekten de ikiz kardeş olayını kullanacaklarını düşünüyorlar. Ancak bundan daha önemli bir bilgi de doğrudan orijinal Sherlock Holmes maceralarındaki orijinal Mortiarty’yle ilgili… Hazır mısınız? Profesor Moriarty karakterinin, aslında subay olan bir de ikiz kardeşi vardır. Dizi, uyarlama yaparken pek çok şeyi orijinalden farklı yaptığı için bu zamana dek beklenen birçok orijinal unsuru dizide göremedik. Moriarty’nin ikizi dahil… Yeni sezonda bunu görebilecek miyiz dersiniz?

  3.sezonun son bölümünde, Moriarty’nin bir animasyonunu görmüştük, “Beni özlediniz mi?” diyen. Ara sezon bölümü yine buraya bağlanınca “Ahanda Moriarty yaşıyor mu?” diye heyecanlanmamıza rağmen, kesinlikle öldüğünü duyduk. Çift dikişli bir ısrar halinde verilen “Kesinlikle öldü” mesajı da izleyicileri “Kesin bir son dakika golü atılacak” diye düşündürüyor. Sezon arası kamera arkası sızmalarındaki Moriarty çekimleri de bu anlamda bir ipucu olabilir.

  Üçüncü Bir Holmes Kardeş Gelebilir

   

  Yeni sezondaki tahminler, Sherlock’un geçmişiyle ilgili önemli sahnelerin olacağı üzerine. Bu nedenle geçmiş sezonlarda yarım bırakılan bazı göndermelerin de sonuçlanacağı düşünülüyor. Üçüncü sezondaki “Son Yemini” bölümünde Mycroft’un bir başkasıyla Sherlock hakkında konuşurken kurduğu ve halen anlamı çözülmeyen şu cümle, epey ilginç sürprizlerin geleceğini gösterir nitelikteydi: “Kardeşlik konusunda şefkat patlamalarına alışık değilim. Diğerine ne olduğunu biliyorsunuz.”

  Üçüncü bir Holmes kardeşe yapıldığı düşünülen bu göndermenin aydınlanması için yeni sezonu dört gözle bekleyen izleyicilerin tahminleri iki ihtimal üzerine yoğunlaşıyor: Üçüncü Holmes kardeş öldü, veya daha gerçekçi bir ihtimal olarak üçüncü kardeş kendi parlak zekasını yasadışı işler için kullandı ve Mycroft tarafından yakalanıp tutuklandı.

  [button url=”https://episodedergi.com/sherlock-sezon-4-benedict-cumberbatch/” size=”normal”]Sherlock’un 4.Sezonundan Yeni Fotoğraflar[/button]

  Sherlock’un Köpeği Kızıl Sakal (Redbeard)

   

  Geçtiğimiz sezondaki sevimsiz kötü adamımız Charles Magnussen, Sherlock’u incelerken onun “baskı noktaları” içerisinde Kızıl Sakal isimli köpeğinin olduğunu görmüştü. Sherlock’un çocukluğuna ve bilinçaltına dair oldukça özel bir ipucu olan Kızıl Sakal’ın yeni sezonda da kullanılacak bir unsur olacağı tahmin ediliyor.

  Bu tahmin, çekimlerde bir de köpeğin olmasından hareketle akıllara gelmekle birlikte ayrıca açık bırakılmış, üzerine fazla eğilinmemiş bir unsur olmasından da kaynaklanıyor.

  Sherlock genç bir çocukken oldukça duygusal yakınlığı olan köpeğinin bir şekilde öldüğünü biliyoruz. Duygusuzluğu ve rasyonelliği ile bilinen kahramanımızın bu özelliklerinin sebepleri arasında Kızıl Sakal’ın ölümünden doğan travmanın olduğunu düşünmek gerçekçi bir ihtimal. Eğer köpeği kendi eceliyle ölseydi durum daha farklı olabilirdi fakat Sherlock’un köşeli karakterinden hareketle, köpeğinin de karanlık birileri tarafından öldürüldüğü düşünülüyor.

  Bu karanlık birileri, üçüncü Holmes kardeş olabilir mi?

  Göreceğiz…

  Benzer İçerikler