Türkiye’nin Tek Dizi Kültürü Dergisi Episode, 8. Sayısıyla Raflarda

 Türkiye’nin Tek Dizi Kültürü Dergisi Episode, 8. Sayısıyla Raflarda

[highlight]Dergimiz Episode, 8. sayısıyla piyasaya çıktı. Her zaman olduğu gibi yine dopdolu bir içerik sunan Episode’un Yabancı kısmında, son yılların en iyi 50 polisiyesini değerlendirdik. Yerli kapağımızdaysa Çukur‘daki Vartolu karakteriyle herkesin konuştuğu Erkan Kolçak Köstendil yer alıyor. Keyifli okumalar…[/highlight]

ABD, İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya ve özellikle Kuzey Avrupa… Dünyanın pek çok yerinde özellikle son birkaç yıldır polisiye, yükseliş dönemini yaşıyor. Özgün senaryolar, edebiyat uyarlamaları, Sherlock Holmes ya da Hercule Poirot gibi kült karakterlerin yeniden uyarlamaları… Peki, neden polisiyeyi seviyoruz, neden katillerin, korkunç cinayetlerin dünyasına izleyici ya da okur olarak dahil oluyoruz? Öncelikle çıplak gerçeği önümüze serdiği, elbette iyi ya da kötü her eylemin neden-sonuç ilişkisiyle açıklanması gerektiğini, belki de halının altına süpürülen toplumsal sorunları gün yüzüne çıkarttığı, aynı zamanda aklın, bilimin, analitik düşüncenin her gizemi çözebileceğini gösterdiği için…

Son yılların en iyi 50 polisiyesi

2 yıldan uzun bir zamandır, Türkiye’nin tek polisiye kültür dergisi 221B’yi de yayımlayan bizler, bu yükselişte Episode okurlarına bir yol haritası sunmak istedik. Böylece son zamanların en iyi polisiye dizilerini incelediğimiz, önerdiğimiz bir kapak dosyası hazırlamaya karar verdik. La casa de papel‘den Beck‘e, Sherlock‘tan Grantchester‘a, Trapped‘dan henüz başlayan Hard Sun‘a son yıllarda yüzlercesini gördüğümüz polisiye dizilerin bizce en iyi ve önemli örneklerini sizin için inceledik.

Dosya konumuzda işlediğimiz onlarca polisiye dizi dışında, Deniz Turgay The Keepers adlı suç belgeselini, Esra Koçak Mindhunter dizisi üzerinden seri katilleri ve neden seri katil hikâyelerini izlemeyi tercih ettiğimizi, Kaya Heyse başarılı ve sert İngiliz polisiyesi Happy Valley‘yi yazdı.

“Altered Carbon”a dair…

Bugünlerde çok konuşulan diğer diziyse şubat başında Netflix’te yayınlanan Altered Carbon. Romanın yazarı ve dizinin yaratıcısı Richard K. Morgan, özel röportajıyla sayfalarımızda yerini aldı. 23 Şubat’ta FX’de başlayacak yeni bilimkurgu The Orville‘in kadrosu da bu sayımızda..

Ülkemizde de ciddi bir izleyici kitlesi olan Kore dizileriyle ilgili yazılar yazan Burcu Babal, okurlarımız için kapsamlı bir dosya hazırladı. Dizilerden müzik gruplarına, Kore Dalgası ile ilgili her ayrıntıyı bu çok özel dosyada bulabilirsiniz.

Elbette animeden dramaya, komediden distopyaya pek çok yeni diziyle ilgili haber ve nitelikli analize yer verdik bu sayımızda da.

Erkan Kolçak Köstendil, Episode’da

Yerli kapağımıza gelince; konuğumuz, çok yönlü ve üretken bir insan olduğuna şahit olduğumuz ve önümüzdeki yıllarda ürettikleriyle her gün daha da konuşacağımıza inandığımız Erkan Kolçak Köstendil oldu.

İlk bölümünden itibaren yüksek reyting alan ve aynı zamanda kadına şiddet konusunda tartışmalara yol açan Sen Anlat Karadeniz‘in yapımcısı ve yönetmeni Osman Sınav’la diziyi, eleştirileri ve 35 yıldır içinde olduğu dizi sektörünü konuştuk.

Ufak Tefek Cinayetler‘de genç bir kadın polisi canlandıran Hayal Köseoğlu ile ekran yolculuğunu, yayınlamaya hazırlandığı şarkılarını konuştuk.

TRT’nin TV yayıncılığına başladığı gün, yani ülkemizdeki televizyon yayıncılığının miladı 31 Ocak 1968. 50. yılında yerli ekranımızın gelişimi, belli açılardan ilerlemesi ve geriye gitmesi, dünden bugüne kısa tarihi, Episode ve episodedergi.com’un 2018 boyunca gündeminde olacak tabii ki. Bu başlıkta ilk yazı Ceren Şehirlioğlu’ndan geliyor.

Episode’a kolaylıkla ulaşabilirsiniz

Türkiye’nin tek dizi kültürü dergisi Episode, 8. sayısıyla dergi satan gazete bayileri, süpermarketler, kitap mağazaları, cepte Dergilik uygulaması ve online sipariş için dukkan@mylosyayingrubu.com adresinde.

Episode’u Facebook/Twitter/Instagram’da @episodedergi adıyla takip edebilir, çok daha fazla içeriğe episodedergi.com’dan ulaşabilirsiniz.

Episode Dergi, bir Mylos Yayın Grubu markasıdır…

Benzer İçerikler