Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali için geri sayım başladı!

   Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali için geri sayım başladı!

  3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali için geri sayım başladı. Festival, bu yıl, Türk şiirinin büyük temsilcisi Yunus Emre anısına 11-12-13 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek

  Pandemi dolayısıyla Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı çevrimiçi gösterimlerin yapılacağı festival, 47 kısa ve 3 uzun metraj filmi sinemaseverlerle buluşturacak.

  3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, www.dostlukfilmfestivali.com adresinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

  Festivalin tanıtım filmi de yayınlandı.

  Film sanatına ve kültür hayatımıza katkısı yüksek olan kısa filmleri ülke seyircisiyle buluşturan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin tanıtım filmi, her yıl kısa film formatında çekimlerle ve özel bir tema ile gerçekleştiriliyor. Bu yıl pandemi dolayısıyla bir değişiklik yapılarak bir animasyon filmi hazırlandı. Film, Esin Güler ve İbrahim Karakaş imzası taşıyor.

  Atölyeler, kısa filmcileri profesyonellerle buluşturuyor

  Festival kapsamında “Set Atölyesi” ve “Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemi” başlıklı iki atölye çalışması düzenlendi. “Set Atölyesi”ne katılan gençler, 25 Kasım 2020 tarihinde Bozdağ Film’in yapımını üstlendiği Kuruluş Osman dizisinin setini ziyaret ettiler.

  Bugün (3 Aralık) ise “Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemi” başlıklı atölye, alanında uzman konukların katılımı ve belirli bir kontenjanla çevrimiçi gerçekleştiriliyor. Atölyede özellikle bu yıl kısa film sektörünün yaşadığı dağıtım problemine dikkat çekiliyor.

  Festivalin ödülleri 14 Aralık’ta sahiplerini bulacak

  3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali yarışma filmleri arasında Türkiye’den 6, İran’dan 3 ve Bosna Hersek, İtalya, Almanya, Fransa, Gana, Kırgızistan, Fransa, Hırvatistan’dan birer film yer alıyor. Filmleri bu yıl Vedat Özdemir’in başkanlığını yapacağı, Öktem Başol, İrem Altuğ, Maria Lafi, Hilal Baydarov’dan oluşan jüri değerlendirecek.

  Bu yıl birincilik ödülü, 25.000 TL; ikincilik ödülü, 15.000 TL; üçüncülük ödülü, 10.000 TL ve Kızılay Dostluk Ödülü, 15.000 TL olarak açıklandı. Bunların yanı sıra Fono Film’in sponsorluğunda Türkiye’den bir kısa filmcinin sonraki filmine de 15.000 TL değerinde post-prodüksiyon ödülü verilecek.

  Festivalin Dostluk Onur Ödülü, Türk Sineması’na yaptığı büyük katkılar için ve arşiviyle sinemanın hafızası konumunda olan Necip Sarıcı’ya takdim edilecek. Ödüller 14 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek ödül töreninde sahiplerine ulaşacak.

  Kısa filme gönül vermiş sinemaseverler, güncel haberleri, atölyeleri, söyleşileri ve film gösterimlerini www.dostlukfilmfestivali.com sitesinden ve festivalin sosyal medya hesaplarından takip edebilirler.

  Benzer İçerikler