Yerli Dizilerde Yabancı Müzik Hallenmesi

   Yerli Dizilerde Yabancı Müzik Hallenmesi

  Dizilerde çalan şarkıların etkisi gerçekten büyük. Özellikle reytingi zirvede olan yapımlara şarkısını yayınlatmak isteyenlerin tanıtım açısından bu alanı kullanmak istemesi en akışkan formül. Dizinin o günkü yayınında, şarkının klibinin izlenmesinin artması ya da Shazam uygulamasında aranmasını verilerle görebiliyorsun. Uzun zamandır yapımlarda yabancı şarkılara yer verilmiyordu. Dijital platformlardakileri ayrı tutuyorum. Atiye, Aşk101 farklı türden şarkıları bölümlerine yerleştiren yapımlardan. 

  Yabancı şarkıların nadiren kullanılmasının sebebini sorgulamaya bile gerek yok. Şayet eğlenceli bir sahne değilse örneğin bir bar, club dans hali o zaman da iş Türkçe popla çözülse bile yabancı şarkıların az da olsa kullanıldığı yerler diye betimleyebilirim. 

  ‘SEN ÇAL KAPIMI’ HEP YABANCI ŞARKILARIN KAPISINI ÇALIYOR!

  Sen Çal Kapımı dizisi, yabancı şarkı kullanma trafiğini yerli yapımlar arasında en fazla ve istikrarlı (aynı şarkıyı imza yaparak) kullanan ilk işlerden biri… diyebiliriz…. demeliyiz. Dizi, ilk yayınlandığı gün itibarıyla bundan vazgeçmedi. Hatta, “Ya, burada uzun bir sahne var, verelim bir şarkı!” kısmında da yerli şarkı girmemişler. Dizinin reytingleri baz alınınca aslında müthiş bir tanıtım/uygulama alanı. 

  Tolan Shaw‘un “Gold” şarkısını dizi üzerine bir elbise gibi giydi. Ne mi oldu? Şarkı merak edildi. 160 bin araması Shazam uygulamasında görüntülendi. Tas‘ın “Cloud Surfing” şarkısı ise temalar arasında da çok duyduğumuz bir şarkı. Marc Lane & Nicholas Carter & Shelley Nelson‘ın “Who Do You Love” çalışması da dizinin güzel seçimlerinden. 

  EY DİZİCİLER, BU ŞARKILARI KAÇIRMAYIN!

  Zeynep Bastık & Emircan İğrek – Dargın

  Ayşe Özyılmazel – Geri Dönülmüyor

  Oğuzhan Koç – Heyecandan

  Yasemin Mori – Beni Bana Bırak (Akustik)

  Aytaç Şaşmaz – Barındığım Hikaye

  Merve Deniz – Geçti De

  Duygu Soylu – İncilerin Dökülür

  DİZİLERDE ÇALAN ŞARKILAR: TOP 5

  1. Sufle – Pusu (Bay Yanlış / Fox TV)

  2. Candan Erçetin – Gamsız Hayat (Kırmızı Oda / TV8)

  3. Nil Karaibrahimgil – Resmen Âşığım (İyi Günde Kötü Günde / Star TV)

  4. Tolan Shaw – Gold (Sen Çal Kapımı/ Fox TV)

  5. Aleyna Tilki – Bu Benim Masalım ( Menajerimi Ara / Star TV)

  dizilerde

  Benzer İçerikler