15. Akbank Kısa Film Festivali Kapılarını Açtı

 15. Akbank Kısa Film Festivali Kapılarını Açtı

[highlight]40 ülkeden 111 kısa ve üç uzun metrajlı filmin izleyiciyle buluşacağı 15. Akbank Kısa Film Festivali bugün başladı. 28 Mart’a kadar sürecek festivalde tüm etkinlik ve gösterimler ücretsiz…[/highlight]

Akbank Kısa Film Festivali bu yıl “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor.

“Deneyimler” bölümünün konuğu, İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer. Yönetmenin Sundance Film Festivali dahil toplam 16 ödüllü uzun metrajı Sand Storm ve iki kısa filmi festivalde izlenebilecek. Zexer, ayrıca sinemaya dair deneyimlerini de festival takipçileriyle paylaşacak…

Elite Zexer

“Kısadan Uzuna” bölümüne genç yönetmen Mehmet Can Mertoğlu konuk oluyor. Yönetmenin Cannes’da ilk gösterimini yapan ve Yılın En Yenilikçi Yönetmeni Ödülü’ne layık görülen uzun metrajı Albüm ile kısa filmleri Yokuş ve Fer sinemaseverlerle buluşacak. Mertoğlu’nun deneyimlerini izleyiciye aktaracağı bir söyleşi de bu bölümün içeriğini oluşturuyor.

Mehmet Can Mertoğlu’nun Cannes’dan ödülle dönen ilk uzun metrajı Albüm’de Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç başrollerde…

Hazar Ergüçlü’den Ercan Kesal’a pek çok isim, deneyimlerini paylaşıyor

“Belgesel Sinema” bölümünün konuğu, Hırvat yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic. Yönetmenin yine Cannes’da gösterilen belgeseli Srbenka bu bölümde izlenebilir. Slijepcevic, festival takipçileriyle ayrıca bir söyleşiye de katılacak.

“Forum” bölümündeyse Kısa Film Senaryo Yarışması yer alıyor. Finale kalan sekiz senaryo arasından en iyisi festivalde belirlenecek. Bölüm kapsamında Sırp yazar ve yönetmen Gordan Matic de senaryo atölyesi gerçekleştirecek.

Hazar Ergüçlü ve Ercan Kesal, deneyimlerini paylaşacak…

Bu yıl festivalde “Özel Gösterim” bölümü, Latin Amerika filmlerine ayrıldı.

Atölye söyleşi programı da gayet zengin: Hazar Ergüçlü, Ercan Kesal, Gökhan Tiryaki, Hakan Bıçakçı gibi çok sayıda isim, deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

Tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz

Bir not: Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jürinin seçeceği yapımlar, festivalin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterim turuna çıkacak.

18-28 Mart tarihlerinde düzenlenecek 15. Akbank Kısa Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Hatırlatalım; festivalde tüm etkinlik ve gösterimler ücretsiz…

Benzer İçerikler