Athena Farrokhzad: İran asıllı İsveçli oyun yazarı İstanbul’da

     Athena Farrokhzad: İran asıllı İsveçli oyun yazarı İstanbul’da

    GalataPerform’un bu yıl onuncusunu düzenlediği Yeni Metin Festivali kapsamında İran asıllı İsveçli oyun yazarı, şair ve edebiyat eleştirmeni Athena Farrokhzad, İstanbul’a geldi. Farrokhzad, İsveç Konsolosluğu ve Swedish Art Council desteğiyle İstanbul’da ağırlanıyor.

    GalataPerform tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin ilk oyun yazarlığı festivali olma özelliğini taşıyan Yeni Metin Festivali#TiyatroylaNefesAlıyoruz sloganıyla seyirci ve tiyatrocuları bir araya getirmeye devam ediyor. Oyunlarında savaş, göç, ırkçılık, şiddet, dil, tutku ve miras üzerine odaklanan Farrokhzad’ın Medea’ya Göre Ahlak oyununun okuması 27 Kasım Cumartesi günü saat 18.30’da BAU Konservatuvar Pera Sahnesi’nde yer alacak.

    Euripides’in Medea tragedyasından hareket eden Medea’ya Göre Ahlak adlı oyun, Athena Farrokhzad’ın deyimiyle “insan, anne ve mülteci olarak” Medea’yı anlamaya çalışıyor. Oyun Norveç ve İsveç Ulusal Tiyatroları’nda sahnelenmiş olan oyunu Yeşim Özsoy yönetiyor, Metin Akdülger ve Şenay Gürler oyuncu olarak yer alıyor. 28 Kasım 12.00-14.00 saatleri arasında ise Athena, Yeni Metin Atölye katılımcılarına giriş seviyesinde bir oyun yazarlığı atölyesi verecek. Atölye dışarıdan katılıma ücretli olarak açık olacak.

    Benzer İçerikler