Jodie Foster, Onursal Altın Palmiye Alacak

   Jodie Foster, Onursal Altın Palmiye Alacak

  Usta oyuncu Jodie Foster, bu yıl Cannes Film Festivali‘nde Onursal Altın Palmiye alacak. Foster, ödülünü, özel konuk olarak katılacağı 6 Temmuz’daki açılış töreninde alacak.

  Onursal Altın Palmiye, başarıları ve önemli konulara değinmesiyle müstesna bir sanat yaşamına sahip isimlere veriliyor. Daha önce bu ödüle layık görülen isimler arasında Jeanne Moreau, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Jean-Paul Belmondo, Manoel de Oliveira, Jean-Pierre Léaud, Agnès Varda, Alain Delon gibi isimler var.

  Jodie Foster, oyuncu ya da yönetmen olarak şimdiye kadar yedi filmi ile Cannes Film Festivali’nde yer aldı. 58 yaşındaki ABD’li oyuncu ilk kez 13 yaşındayken, Taxi Driver filmindeki rolü ile Cannes’a katılmıştı. Martin Scorsese‘nin yönetmenliğini yaptığı film, Altın Palmiye Ödülü almıştı.

  Onursal Altın Palmiye’ye layık görülmesine dair konuşan Jodie Foster, “Cannes, çok şey borçlu olduğum bir festival. Hayatımı tamamen değiştirdi,” dedi. “Bu festivalde bir filmimi göstermek her zaman bir hayalim oldu. Cannes’ın beni düşünmesi gururumu okşadı. Genç yönetmenlere birkaç kelam edeceğim veya bir iki maceramı anlatacağım için büyük onur duyuyorum.”

  Jodie Foster’ın şimdiye kadar yedi filmi Cannes’da gösterildi. Foster, bunlardan altısında filmlerin oyuncusuydu. 2011 tarihli The Beaver filmiyle ise yönetmen olarak Cannes’a katılmıştı.

  Bu yıl 74’üncüsü düzenlenecek Cannes Film Festivali, 8 – 13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Festivalin açılış töreni ise 6 Temmuz’da düzenlenecek.

  Benzer İçerikler