Shakespeare’s Globe Tiyatrosu Tamamen Kapanma Riskiyle Karşı Karşıya

   Shakespeare’s Globe Tiyatrosu Tamamen Kapanma Riskiyle Karşı Karşıya

  Londra’daki dünyaca ünlü Shakespeare’s Globe Tiyatrosu, websitesi üzerinden bir yardım çağrısında bulundu: “Herhangi bir devlet desteği almayan bir kurum olarak yardımlarınıza her zamankinden çok ihtiyacımız var.”

  Tiyatro, geçtiğimiz Mart ayında pandemi önlemleri çerçevesinde kapılarını kapatmıştı. Bu süre içerisinde büyük zarara uğrayan ve devlet kaynaklı yardımlardan da yararlanamayan tiyatro, kapılarını tamamen kapatmak zorunda kalabilir.

  Shakespeare’s Globe Tiyatrosu, Orijinal Globe Theater’ın bir replikası. Globe Theater, Shakespeare’in de bünyesinde yer aldığı tiyatro şirketi tarafından 16. yüzyılın sonlarında inşa edilmişti. Bu tiyatro, Shakespeare’in birçok eserinin sahnelenmesine şahit oldu. Birçok Londralı, ünlü şairin oyunlarını burada izledi.

  Globe Theater, 1613’te çıkan bir yangın sonucunda yerle bir oldu. Orijinali üzerinden modellenerek tekrar inşa edilen Shakespeare’s Globe Tiyatrosu da kapılarını 1997’de açtı. Thames Nehri’nin kıyısına inşa edilen tiyatro, şehri ziyaret eden turistler için de önemli bir simgeydi.

  Shakespeare’s Globe Tiyatrosu’nun yardım çağrısının ardından İngiliz parlementosunda bir takım çalışmalar başlatıldı.

  Tiyatro, son Macbeth temsilleri de dahil, bazı oyunlarını online olarak izleyicilere açmıştı, buradan takip edebilirsiniz.

  Benzer İçerikler