BBC Lisans Ücreti İki Yıl Dondurulacak

 BBC Lisans Ücreti İki Yıl Dondurulacak

İngiltere Kültür Bakanı Nadine Dorries’in bu hafta açıklaması beklenen karara göre, BBC’nin yıllık 159 sterlinlik lisans ücreti iki yıl süreyle dondurulacak.

Henüz resmi bir hükümet duyurusu bulunmamakla birlikte, Dorries, İngiltere’deki tabloid The Daily Mail’de haberi ilk veren bir makalenin bağlantısını tweetledi ve şu ifadeyi kullandı: “Bu lisans ücreti duyurusu son olacak. Yaşlıların hapisle tehdit edildiği, icra memurlarının kapıyı çaldığı günler geride kaldı. Şimdi, harika İngiliz içeriklerini destekleme ve satmanın yeni yollarını tartışmanın ve tartışmanın zamanı geldi.”

3,75 milyar £ (5,1 milyar $) lisans ücreti, BBC’nin birincil gelir kaynağı. Şirket bilindiği üzere reklam almıyor. Birleşik Krallık’taki enflasyon oranı %5,1’deyken BBC, donmuş ücret gelirinin yarattığı fon açığını karşılamak için altı yılda 2 milyar sterlin olarak tahmin edilen büyük bir tasarruf bulmak zorunda kalacak.

Hükümetin belirli bölümlerinin lisans ücreti modelinin tamamen kaldırılmasından yana olduğu anlaşılıyor ancak bunun BBC’nin Aralık 2027’deki bir sonraki yönetmeliği incelemesinden önce gerçekleşmesi pek olası değil.

BBC ile Birleşik Krallık hükümeti arasında 2020 yılından bu yana lisans ücreti görüşmeleri sürüyor.

Bu ayın başlarında, BBC genel müdürü Tim Davie, lisans ücreti gelir modelini savunmuştu. The Sunday Times’da yazan Davie şunları söyledi: “Yalnızca halka hizmet eden bir kuruluş olarak rolümüz, TV ve radyonun doğuşundan iPlayer gibi atılımlara kadar pazardaki yeniliğin bağlı olduğu riskleri almamıza izin verdi. küresel yayıncılar için bir iz bıraktı ve talep üzerine video için yeni bir pazar yarattı.”

Davie, “Bu yeni dünyada izleyicilere değer sunmaya devam edebilmesini sağlamak için yeniden inovasyona ve BBC’de reform yapmaya odaklanıyoruz” dedi. “Bu, benzersiz ve değerli olduğumuz alanlarda çabalarımızı iki katına çıkarmak anlamına geliyor: İngiliz hikaye anlatımı, tarafsız gazetecilik, eğitim, yerel haberler ve araştırma ve geliştirme gibi alanlar.”

BBC’nin dijital çağ için kendini yeniden icat edeceğine söz veren Davie şunları yazdı: “İlginç dijital hizmetler yaratmalı, hayatın her alanından en iyi yetenekleri çekmeli, BBC’nin nereye değer kattığını anlamalı ve tüm lisans ücreti ödeyenleri dinlemeliyiz. Her şeyden çok, hizmet etmek için buradayız, her haneye lisans ücreti karşılığında olağanüstü bir değer sunmak için yorulmadan çalışmak için buradayız.”

Benzer İçerikler