‘Blood Brothers’ Muhammad Ali ve Malcolm X İlişkisini Anlatan Dizi Geliyor

   ‘Blood Brothers’ Muhammad Ali ve Malcolm X İlişkisini Anlatan Dizi Geliyor

  Efsanevi boksör Muhammad Ali ile insan hakları aktivisti Malcolm X‘in çalkantılı dostluğunu anlatan Blood Brothers: The Fatal Friendship Between Muhammad Ali and Malcolm X (Kan Kardeşler: Muhammad Ali ile Malcolm X Arasındaki Ölümcül Dostluk) kitabı, dizi oluyor. Deadline‘ın haberine göre Johnny Smith ve Randy Roberts tarafından kaleme alınan kitap, Charles Murray (Luke Cage, Roots), NBA yıldızı Carmelo Anthony ve A&E Studios ortaklığıyla ekranlara taşınacak.

  Sekiz bölüm ve tek sezon sürecek yapımın senaryosunu, Charles Murray kaleme aldı. Murray, “Kitabı okuduğum andan itibaren bu iki efsanevi figürün hikâyesini anlatmaktan çok hiçbir şey istemedim,” dedi. “Planım, kapsamlı bir dizi yaratabilmek için iki ailenin de üyelerine ulaşmak; umudum, ortaya çıkacak işin izleyicilere daha önce verilmemiş bilgiler vermesi.”

  Muhammad Ali ve Malcolm X’in yolları, ABD’de ırkçılık karşıtı mücadelenin en yoğunlaştığı dönemde kesişmişti. İlerleyen dönemlerde ırkçılığa ve Vietnam Savaşı’na karşı tavizsiz duruşuyla ezilen halkların efsanesi haline gelecek olan Muhammad Ali, Malcolm X ile 1962 yılında tanışmıştı. İkili yakın dost olmuştu. Ali’nin müslümanlığa geçmesinde ve Nation of Islam örgütüne katılmasında Malcolm X önemli rol oynamıştı. Ancak Malcolm X, daha sonra örgütün lideri Elijah Muhammad‘e karşı eleştirel bir tutum almış ve örgütten ayrılmıştı. Muhammad Ali ise örgüte ve Elijah Muhammad’e bağlı kalmıştı. İkilinin dostluğu böylece sona ermiş, 21 Şubat 1965’te ise Malcolm X öldürülmüştü.

  Muhammad Ali, 2004 yılında yayınlanan otobiyografisinde Malcolm X’e sırtını dönmesini “hayatımdaki tek pişmanlığım” olarak tanımlayacaktı.

  Blood Brothers kitabından uyarlanan dizinin yapımcı kadrosunda Charles Murray’nin dışında eski NBA yıldızı Carmelo Anthony, Derek Dudley, Asani Swann, Emmy ödüllü Shelby Stone da bulunuyor.

  Dizinin ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil.

  Benzer İçerikler