Broadway yıldızı ve pembe dizilerin aranan oyuncusu Joan Copeland, hayatını kaybetti

 Broadway yıldızı ve pembe dizilerin aranan oyuncusu Joan Copeland, hayatını kaybetti

Bir Broadway yıldızı ve pembe dizi oyuncusu olarak onlarca yıldır hem sahneyi hem de ekranı süsleyen Joan Copeland, 4 Ocak sabahı New York’taki evinde öldü, Copeland 99 yaşındaydı.

Copeland’ın kariyeri, “Search for Tomorrow” (1967-72) “Love of Life” (1960-63), “The Edge of the Night” (1956) ve “How to Survive a Marriage” (1974) dahil olmak üzere çok sayıda gündüz kuşağı pembe dizisindeki performansları içeriyordu.

The Actors Studio’nun ilk üyelerinden biri olarak Broadway’deki ilk çıkışını 1948’de “Sundown Beach”te Nadine olarak yaptı. Diğer Broadway çalışmaları arasında “Detective Story” (1950), “Coco” (1969) ve “45 Seconds From Broadway” (2001) sayılabilir.

Copeland, 2005 yılında vefat eden oyun yazarı Arthur Miller’ın kız kardeşiydi. Miller’ın oyunlarından biri olan “The American Clock” (1980) adlı oyunda rol aldı ve bu performansıyla Drama Desk ödülü kazandı.

Copeland 1981’de The New York Times’a “Küçük bir kız olduğumdan beri sahne hayalim vardı” dedi. “Bugün aya uçmak isteyen çocuklar gibi büyük bir rüya gibiydi. Belki de farkında olmadan kardeşimden etkilenmiştim. O başarmıştı. İçinde yaşadığım kasvetten kurtulmak için çaresizdim.”

Yine de Copeland, kariyerini kardeşininkinden ayırmaya çalıştı – bu da onu “Joan Copeland” sahne adını alması konusunda etkiledi.

Times’a “Kardeşimin adını takas etmek istemedim” dedi.

Copeland’ın kariyerinin çoğu Broadway sahnesinde ve televizyon dizisindeyken, aynı zamanda büyük ekrana da ulaştı. İlk filmi Paddy Chayefsky’nin “Tanrıça” (1958), Miller’ın ikinci karısına (ve Copeland’ın bir zamanlar baldızı) Marilyn Monroe’ya dayandığı söylendi. Ayrıca Copeland, “Roseland” (1977), “A Little Sex” (1982), “The Object of My Affection” (1998) ve Disney’in “Brother Bear” (2003) filminde Tanana’yı seslendirdi.

Benzer İçerikler