Stockholm Uluslararası Film Festivali’nin Jüri Başkanlığını Afgan Kadın Yönetmen Yapacak

 Stockholm Uluslararası Film Festivali’nin Jüri Başkanlığını Afgan Kadın Yönetmen Yapacak

Afgan kadın yönetmen Sahraa Karimi, 32. Stockholm Uluslararası Film Festivali‘nin jüri başkanı oldu. 10 ila 21 Kasım tarihleri arasında İsveç’in başkentinde düzenlenecek festivalin jüri başkanlığını yapacak olan Karimi, Hava, Maryam, Ayesha (2019) filmiyle tanınıyor.

Sahraa Karimi’nin başkanlığını yapacağı jüri, Bronz At ödülünü alacak en iyi filme ve Alüminyum At ödüllerinin verileceği en iyi yönetmen, en iyi ilk film, en iyi sinematografi, en iyi senaryo, en iyi aktör ve en iyi aktrise karar verecek.

Sahraa Karimi, Taliban’ın iktidarı ele geçirdiği Afganistan’dan kaçmak zorunda kalmıştı. Aynı zamanda Afgan Film Örgütü’nün de başkanlığını yürüten Karimi, festival kapsamında Afganistan’daki kadınlara ve sanatçılara yönelik tehdide dair farkındalık oluşturmak adına düzenlenen bir panele de katılacak.

Sahra Karimi, bir süre önce bir açık mektup yayımlamış ve ülkesindeki kız çocuklarının, kadınların içinde bulundukları tehditten bahsetmişti. Karimi mektubunda “Taliban kadın haklarını yok edecek, evlerimizin gölgelerine itileceğiz ve sesimiz, ifademiz sessizliğe gömülecek,” diye yazmıştı.

Benzer İçerikler